Francouzi jsou stále více nespokojeni s politikou prezidenta Macrona

Ve Francii pokračují protesty proti uplatňované politice prezidenta Emmanuela Macrona. Dle nejnovějších průzkumů se dvě třetiny Francouzů necítí ve své zemi jako doma a nejvíce jim ve Francii vadí velký počet imigrantů.

Radek Rozvoral

Hnutí SPD nesouhlasí s politikou francouzského premiéra Emmanuela Macrona, kterou uplatňuje nejen v rámci Francie, ale poslední dobou se stále více pasuje do role toho, kdo má nejsilnější vliv v Evropské unii a spolu s německou kancléřkou Angelou Merklovou řídí politiku celé EU. Tím dávají oba tyto státy, Francie a Německo, všem ostatním najevo, že budou řídit nejdůležitější procesy a mít hlavní slovo v otázkách přerozdělování unijních financí a také např. v zavedení migračních kvót. I z tohoto důvodu prosazujeme referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. Prozatím, pokud jsme jejím členem, tak musíme spolupracovat hlavně s našimi partnery v rámci zemí V4, nyní konkrétně podporovat kroky maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž jako jeden z mála razantně odmítá opatření a zákony Evropské unie, které by dle jeho uvážení potlačovaly národní identitu, suverenitu a vlastenectví.

Ve Francii nepřestávají demonstrace tzv. žlutých vest a stále více se k nim přidávají další Francouzi. Jako formu protestu zvolili sobotní demonstrace, a to hlavně v Paříži. K protestujícím příznivcům žlutých vest se začali přidávat i ostatní skupiny občanů jako například odboráři, kterým se nelíbí návrh připravované důchodové reformy, ekologičtí aktivisté a lidé, kteří jsou nespokojeni s migrační politikou. Jen předposlední sobotu v září demonstrovalo v ulicích Paříže okolo čtyřiceti tisíc nespokojených Francouzů, proti kterým policie nasadila přes 7.500 policistů. Došlo i k potyčkám mezi demonstranty a policií, která následně oznámila, že zadržela 163 osob a 99 z nich skončilo ve vazbě. Téměř 400 lidí dostalo pokutu ve výši 135 eur (asi 3.500 Kč) za protest v zakázané oblasti.

Francouzi nedemonstrují jen v ulicích, ale svou nespokojenost s politikou vládnoucí strany Republika v pohybu (La République en marche), kterou založil francouzský prezident Emmanuel Macron, vyjadřují i jinými formami. Jejich nespokojenost potvrzují nejnovější výzkumy z poloviny září tohoto roku od společnosti Ipsos/Sopra Steria, otištěné v deníku MF DNES. Dvě třetiny dotázaných Francouzů se domnívá, že se imigranti nesnaží integrovat do společnosti a téměř stejné množství respondentů se domnívá, že ve Francii žije příliš mnoho cizinců. Nejvíce ale překvapil výsledek zpracovaných dat k otázce, zda se cítí ve Francii jako doma. Celkem 64 procent Francouzů se dle tohoto výzkumu už tak necítí.

Hnutí SPD zcela rozumí Francouzům, kteří stále více dávají formou protestů najevo nespokojenost s politikou, kterou uplatňuje současný prezident Emmanuel Macron a jeho politická strana Republika v pohybu. Velmi nás těší, že ve Francii posilují preference francouzské vlastenecké strany Národní sdružení (Rassemblement national) v čele s Marine le Pen. Byla to právě ona, která dne 12. června tohoto roku oznámila vznik politické frakce Identita a demokracie, jež tvoří jednu z osmi frakcí v Evropském parlamentu a ve které mají zastoupení i oba europoslanci za naše hnutí SPD.

Reklama: