Jak probíhalo projednávání ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana

PRAHA | Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR včera projednala senátorskou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana za porušení Ústavy, kterou vypracovali senátoři Klubu poražených pod vedením havloidního pošuka senátora Václava Lásky, který při odůvodnění žaloby ve Sněmovně, jak řekl poslanec Jaroslav Faltýnek stříkal kolem sebe nenávist, on sám se cítil až postříkaný.

Jak probíhalo projednávání ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana

Své názory vůči této záležitosti zveřejnili představitelé různých politických hnutí, informuje ve včerejší reportáži světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ke zmíněnému tématu se vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura, který zmínil i bývalé vůdce země. Politik prohlásil, že k řešení žaloby na prezidenta republiky došlo ne proto, že by prezident Zeman porušoval Ústavu.

Havlovi se tleskalo, Klaus byl s nechutí tolerován a Zeman už je zažalován

„To vědí i ti, kdo tuhle smyšlenku šíří. Faktem je, že prezident Zeman nedělal nic jiného než to, co dělali jeho předchůdci. Havlovi se tleskalo, Klaus byl s nechutí tolerován a Zeman už je zažalován,“ prohlásil předseda SPD.

Podle slov Okamury jeho hnutí žalobu na prezidenta nepodpoří. Lídr SPD navíc vůči Havlovi připomněl, že ten stále tlačil elitářské dohody a pohrdal přímou demokracií. Vůči Havlovi přišel s poznámkami i předseda KSČM Vojtěch Filip: „Václav Havel absolutně nerespektoval Poslaneckou sněmovnu. Taky jsme to neřešili ústavní žalobou. Nechtěli jsme dosáhnout toho, že dojde k ústavní krizi,“ prohlásil šéf komunistů.

Okamura se dále věnoval činům a postavení senátora Václava Lásky, který přišel s iniciativou podání ústavní žaloby na hlavě státu: „Senátor Václav Láska několikrát opakoval, že cílem žaloby není sesadit prezidenta, ale že cílem je stanovit mantinely pro výkon prezidentského mandátu. Bezesporu chápu, že někomu se může zdát Ústava v některých bodech ne příliš přesná. Senátorům však ušlo, že od toho, aby se určovaly pravomoci prezidenta, nejsou soudy, ale zákonodárný sbor. Tuto pravomoc by měli mít občané v referendu, což antidemokraté z demobloku odmítají,“ podotkl šéf SPD.

Zdůraznil, že prezident republiky byl zvolen v přímé volbě, dostal přes dva miliony hlasů a oproti senátoru Láskovi a jeho necelým 13 tisícům voličů má prezident víc než 220krát silnější mandát. Ve svém projevu ústavní žalobu Okamura označil jako snůšku nesmyslů.

„Každý soudný člověk přece ví, že prezident je dle Ústavy neodpovědný. Prezident měl povinnost ministra kultury Staňka odvolat, ale zároveň má také právo vyčkat na odpovídající náhradu,“ dodal předseda SPD.

Lídr Poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek prohlásil, že ústavní žaloba nemá právní náležitosti. Navíc skutky, které jsou v ní uvedené, nesvědčí o porušení Ústavy.

V projevu Faltýnka nechyběla kritika senátora Lásky, jehož projev považoval za předvolební aktivistický a agresivní, plný nepravd a nesmyslů.

„Nenávist vůči prezidentovi z něho úplně stříkala. Seděl jsem tady úplně mokrej, jsem postříkaný nenávistí vůči prezidentovi,“ prohlásil poslanec.

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) se také vyjádřila k této situaci, a to i s odkazem na názory jiných.

„Poslouchám pečlivě diskusi. Ale po celou dobu, co tu sedím, dostávám zprávy od cizích lidí vzkazy typu: Jak to můžete vydržet? Není tam jediný vzkaz na podporu této žaloby. Dovolím si citovat jeden z nich: Je to opoziční a senátorská špína,“ řekla Schillerová.

Poslanci zamítli senátorskou Ústavní žalobu na prezidenta republiky

Senátní žaloba na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy k Ústavnímu soudu nedorazí. Sněmovna dnes podle očekávání souhlas s jejím předložením nedala. Proti byli poslanci vládních ANO a ČSSD spolu se zástupci KSČM a SPD. Podle nich žaloba nebyla důvodná.

Souhlas s žalobou vyslovilo jen 58 ze 130 poslanců, potřeba bylo 120 hlasů. Hlasování bylo veřejné, dolní komora odmítla návrhy, aby se hlasovalo tajně, nebo po jménech.

„Řada poslanců zejména z ANO a ČSSD, ale i z ODS se z jednání omluvila, část se na hlasování nepřihlásila,“ píše se na serveru. (Výsledky hlasování ZDE).

Reklama: