Ať Gretu sebere Barnevernet

PRAHA | Druhý prezident České republiky Václav Klaus exkluzivně pro ParlamentníListy.cz reaguje na projev aktivistky Grety Thunberg z klimatického summitu OSN v New Yorku. Vůči Gretiným rodičům by podle něho měl zakročit Barnevernet. Generální tajemník, který ji do OSN pozval, se podle prezidenta Klause asi zbláznil, píšou v perexu Parlamentní listy.

Měl by si greténku Gretu vzít čert nebo alespoň Barnevernet?

Za to, co se z mladé školačky Grety stalo, můžou podle prezidenta Václava Klause její rodiče, který pro Parlamentní listy použil přirovnání s norskou sociální službou Barnevernet, která často kontroverzně odebírá rodičům jejich děti, že by teď měla konat v případě rodičů Grety. Ta je sice Švédka, nicméně Klausova slova měla evidentně upozornit na to, čeho se podle něho její rodiče dopustili.

Greta je oběť fanatiků klimatického alarmismu a není k ní důvod se vyjadřovat. Je to ještě dítě a vůči jejím rodičům by měl zakročit norský Barnevernet,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalá hlava státu.

Podle Václava Klause je závažnější skutečnost, že byla vůbec na půdu Organizace spojených národů pozvána, za čímž stojí generální tajemník Guterres.

„Musím se spíše vyjádřit k člověku, který ji do OSN pozval, což je António Guterres. Ten býval docela normálním ministerským předsedou Portugalska a já jsem s ním nejednou mluvil. Teď se ale asi zbláznil, a bohužel nejen on,“ sdělil exprezident Klaus pro PL.