Tichooceánské loďstvo na Čukotce poprvé testovalo raketu Onyx

ANADYR | Pobřežní komplex Bastion ruského Tichooceánského loďstva poprvé v historii na Čukotce zahájil testy nadzvukové protiletadlové rakety Onyx. Uvedlo to Ministerstvo obrany Ruské federace, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle informací byl start proveden v obvyklém režimu a raketa ve stanovenou dobu úspěšně zasáhla cíl ve vodách Čukotského moře, a to ve vzdálenosti více než 200 kilometrů.

Uvádí se, že start byl proveden z nevybavené pozice, a to v souladu s plánem bojového výcviku pro raketové spojení vojsk a sil na severovýchodě Ruska. Technika a vojenský personál byl na místo výcviku dopraven pomocí velkého vyloďovacího člunu Tichooceánského loďstva.

Bezpečnost při odpalování raket zajišťovalo asi deset válečných lodí a podpůrných plavidel Tichooceánského loďstva, a také námořní letadla.

Podle ruských médií byla na základě řízené rakety Onyx vyvinuta nová verze, Onyx-M, která získala maximální dosah 800 kilometrů. Střela je vybavena pokročilým řídícím systémem a může s větší přesností zasáhnout jak námořní, tak pozemní cíle.

Kromě toho byla také zvýšena ochrana rakety před účinky radioelektronického boje. Testování nejnovější verze Onyxu mělo začít v první dekádě září v Barentsově moři, a to na polygonu Severního loďstva. Aby byla zajištěna bezpečnost navigačních a civilních letů, bylo několik mořských oblastí uzavřeno. Nicméně testování bylo kvůli potřebě dalších prověrek odloženo.

Očekává se, že letové zkoušky Onyx-M začnou v příštích několika měsících. Stejně jako Onyx je tato modernizovaná raketa schopna nést konvenční i jaderné hlavice. Maximální rychlost a hmotnostní charakteristiky však zůstaly stejné: 2,5 rychlosti zvuku ve vysoké nadmořské výšce a 250 kilogramů hlavice. Onyxem jsou vyzbrojovány lodě a ponorky.

Reklama: