Ruská pohraniční stráž zadržela 262 pytláků z KLDR

MOSKVA | Tři škunery a několik motorových lodí s 262 severokorejskými rybáři-pytláky byly zadrženy v Přímořském kraji Ruské federace. Informovala o tom regionální pohraniční správa Federální služby bezpečnosti (FSB) Ruské federace.

Loď FSB | repro: sdelanounas.ru

Ve FSB podotkli, že byli severokorejští rybáři zadrženi ve výlučné ekonomické zóně Ruska. Uvádí se také, že během zadržování nijak neodporovali. Zadržení pytláci z KLDR byli převezeni do přístavů Nachodka a Posjet. Lodě se dle informací nachází v kotvišti.

Ruští důstojníci rovněž pytlákům zabavili jejich úlovky (více než 30 tisíc chobotnic), a také zakázané nástroje určené k jejich lovu.

Dne 18. září objevila ruská pohraniční stráž v oblasti mělčiny Quito-Yamato (Japonské moře, výlučná ekonomická zóna Ruské federace) dvě severokorejské lodě a jedenáct motorových lodí, které se zabývaly pytláctvím. Při tom pytláci zaútočili na ruské vojáky – čtyři z nich byli zraněni, jeden cizinec zemřel.

V souvislosti s incidentem si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo dočasně zplnomocněného zástupce Velvyslanectví KLDR v Moskvě, Čin Jong-hyupa. Podle informací korespondenta Sputniku se diplomat nacházel na Smolenském náměstí více než hodinu. Odmítl cokoliv komentovat, a to jak při příjezdu na MZV, tak i při odchodu z budovy ministerstva.

Severokorejský diplomat byl informován, že ruská strana podniká rozhodné kroky k zadržení osob podnikajících protiprávní kroky.

FSB