Hasan Rúhání: Spojené státy výměnou za jednání nabídly zrušení všech sankcí vůči Teheránu

TEHERÁN | Během minulého roku uložily Spojené státy na Írán sérii zločineckých teroristických sankcí a to na pozadí sporů ohledně íránské jaderné dohody a rostoucího napětí na Blízkém východě.

Hasan Ruhání – Donalde neukládej sankce nebo se z toho zblázníš

Prezident Íránu Hasan Rúhání v pátek oznámil, že Spojené státy (SS) nabídly, že zruší všechny sankce vůči Íránu, a to výměnou za jednání. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Německá kancléřka, předseda vlády Anglie a francouzský prezident byli v New Yorku a všichni trvali na tom, aby se dané setkání konalo. A Amerika říká, že se tím zruší sankce,“ uvedl a dodal: „Debatovalo se o tom, jaké sankce budou zrušeny a oni jasně řekli: „Zrušíme všechny sankce.“

Prezident však dodal, že tato akce nebyla přijatelná. „To znamená, že v atmosféře sankcí, tedy při existenci sankcí a toxické atmosféry maximálního tlaku, i když chceme jednat s Američany v rámci formátu 5 + 1 (který zahrnuje také Rusko, Čínu, Německo, Francii a Spojené království, pozn. ed.), nikdo nemůže předvídat, jaký bude konec a výsledek tohoto jednání,“ dodal prezident. V tuto chvíli však Bílý dům informace o údajné nabídce nepotvrdil.