Na sv. Václava Brně ustanovují Trikoloru. Tisícový průvod prošel Brnem

BRNO | Ustavující sněm hnutí Trikolóra začal na brněnském Zelném trhu ve stínu katedrály. A začal zvesela – průvodem s mažoretkami a muzikou. Na náměstí se shromáždilo možná až tisíc stoupenců nového hnutí, informuje v reportáži server ParlamentniListy.cz.

Pochod před ustanovením Trikolory

„Dopředu místní členové, abychom nezatočili někam na Prýgl,“ prosil před startem průvodu zakladatel hnutí, poslanec Václav Klaus. Důvody, proč sněm začal právě průvodem po městě, jsou podle něj v zásadě dva. První je historický – oslava svátku českého patrona svatého Václava. A druhý zdravotní – procházka na čerstvém vzduchu.

Průvod vyrazil ulicemi Brna v devět hodin. V čele šla trojice mažoretek, doprovázených živou pochodovou hudbou. Za nimi pod trojicí praporů v národních barvách zakladatelé hnutí Václav Klaus a Zuzana Majerová Zahradníková.

V průvodu byl k vidění například i bývalý poslanec a právník Zdeněk Koudelka, který v Trikolóře vystupuje jako expert na otázky spravedlnosti. Místní občané na průvod reagovali většinou příznivě. Fotografovali si mažoretky v čele, jejichž choreografie byla opravdu nápaditá.

Průvod centrem Brna minul nejzásadnější místní památky moderního umění, až došel na Moravské náměstí. Tam se Václav Klaus chopil megafonu a průvod kolem půl desáté ukončil.

V improvizovaném vystoupení před vodotryskem pak Václav Klaus promluvil o tom, že svatý Václav je pro naše dějiny důležitou postavou a že Václavů jako jména ubývá. „Všem maminkám v očekávání bych poradil, aby toto krásné české jméno zvážily,“ zavtipkoval.

Účastníci průvodu se pak odebrali na sněm odehrávající se v hotelu Cosmopolitan, původním Boby centru. Když více než kilometrový had účastníků procházel ulicemi Brna, vzbuzoval spíše sympatie místních.

Na sněmu by měl vystoupit jako host z ciziny poslanec německého Bundestagu Petr Bystroň, přes video by měl poslat pozdrav vítěz britských eurovoleb Nigel Farage.

Kromě toho mají vystoupit autoři programu Trikolóry. Nejočekávanějším je druhý prezident ČR Václav Klaus, autor kapitoly zahraniční politika, který má vystoupit v patnáct hodin.

„Být rebelem dnes znamená podporovat Trikolóru. Konzervatismus je punk dneška,“ vzkazuje Václav Klaus. Nejlepším politickým marketingem je podle něj zásadová politika. „Víme, že na nás budou naši protivníci útočit, protože my přinášíme změnu,“ říká Václav Klaus.

Jako hosté byli uvítáni poslanec německého Bundestagu Petr Bystroň nebo poradkyně maďarského premiéra. Jako další hosté byli představeni senátor za Slovácko Ivo Valenta a bývalý primátor Brna za hnutí ANO Petr Vokřál.

Sněm pak začal řídit osobně Václav Klaus, který zavzpomínal, že doposud bylo jeho vrcholem organizačních schopností organizování šachového turnaje pro děti a pokud se v šibeničním termínu podařilo zorganizovat celorepublikový sněm hnutí, je to především zásluha obrovského nadšení dobrovolníků.

Bystroň: Kdyby měl Klaus st. německé občanství, navrhnou ho na prezidenta

Jako první host vystoupil Petr Bystroň, poslanec německého Bundestagu za Alternativu pro Německo. „Václav mi říkal, že bude svátek slavit s pár kamarády. To se ti, Vašku, opravdu povedlo,“ pozdravil sněm. Zavzpomínal, že otec Václava Klause často pomáhal německé AfD, a teď by tuto podporu chtěl oplatit. „Odtud to tak nevypadá, ale my v Německu někdy slyšíme, že kdyby měl Václav Klaus německé občanství, tak ho navrhnou na německého prezidenta,“ vzpomínal.

„Říkají o nás, že jsme neonacisti, ale AfD je jedinou parlamentní stranou, která nikdy neměla za poslance žádného bývalého člena NSDAP. Ti lidé zažili totalitní režim. Postavili se proti němu a v roce 1989 ho svrhli. A teď říkají, já takový režim znovu nechci a proto volím AfD. Začíná to tu skutečně připomínat konec osmdesátých let. Lidé mají strach říkat, co si myslí,“ varoval. Jako hezký symbol obrany normálního světa jsou podle něj třeba mažoretky, které vedly průvod hnutí Brnem.

„Včera jsem si přečetl, že basketbalový klub Alba Berlín ruší své chearleaders, protože prý ‚neodpovídají duchu doby‘. Tak co je to za ducha, a co je to za dobu?“ divil se. Duchem doby je také to, že před čtyřmi dny byl ředitel filmového klubu Hesenska odvolán, protože byl viděn na obědě s předsedou místní AfD, která je v tamním parlamentu nejsilnější opoziční stranou. Pak mluvil o popularitě státního paternalismu a toho, že lidé chtějí čerpat peníze a moc se přitom nenadřít. Je to podle něj nová podoba socialismu. Ocenil proto základní ekonomický postulát Trikolóry ‚Bohatství pochází z práce‘. Děkuji vám, že bojujete za osobní odpovědnost každého z nás. Je to přesný opak toho ‚populismu‘, ze kterého vás i nás obviňují,“ uvedl Bystroň.

Zdravice od Farage

Pak byla promítána videozdravice Nigela Farage, který se svou Brexit Party vyhrál v Británii evropské volby. Po celé Evropě se podle něj lidé začínají probouzet a stavět proti bruselskému estabilishmentu. „Kdybych byl Čech, volím Trikolóru,“ vzkázal Nigel Farage.