Amnestie a milost prezidenta – jsou zakotvena v naší Ústavě

Bohužel v případě polistopadového vývoje všichni tři prezidenti použili tento institut ve špatném okamžiku. Prezident Havel a jeho široká amnestie vedla až k tomu, že se zvedla kriminalita včetně násilné.

Richard Novák | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

Prezident Klaus chtěl pokárat justici za to, že nedokáže případy vyřešit ani po 8 letech dokazování, jenže v době, kdy s amnestii přišel, byl často kritizován za vše možné, navíc byla mediálně okamžitě využita proti němu, řečmi typu, pro koho tu amnestii dělá…

No a prezident Zeman, vyslovil svůj názor o amnestii – abolici pro premiéra, pokud jej delší dobu sledujete, v reakci na řadu nekvalitních aktivit státních zástupců a projevil tak jen svůj názor na nikoli nezávislost, ale naopak případně možnou závislost NSZ na části veřejného mínění, které odsuzuje vše co učiní jak prezident tak premiér.

Jako právník si přiložím své polínko: Nikdo z těch tři prezidentů nebyl právník a nedomyslel právní a ukazuje se, že ani politické důsledky svých rozhodnutí a vzbudil tím zbytečně emoce a vždy jen otevřel otázku, zda by měl vůbec prezident udělovat milost a rozhodovat o amnestii.

Nelíbí se mi, že stav práva v oblasti trestné činnosti se takto spojuje s osobou prezidenta a nikoli s těmi, kdo dovedou často dostat do tepláků rozuměj výkonu trestu člověka, který tam nepatří. A to se dnes děje dost často.

Reklama: