Na Slovensku se zřítil v okresu Nitra stíhací letoun MiG-29

NITRA | Na Slovensku se zřítil v sobotu ve večerních hodinách v okresu Nitra stíhací letoun MiG-29 Pilot se katapultoval. Tiskovou agenturu Slovenské republiky o tom informovala mluvčí ministerstva obrany SR Danka Capáková.

Podle jejích slov šlo o cvičný let stíhacích letadel. Druhé z letadel přistálo. Na místo směřuje ministr obrany SR Peter Gajdoš. „Podle předběžných informací může za nehodu nedostatek paliva,“ informuje policie na sociální síti.

Příčina se vyšetřuje, jde zatím o předběžnou informaci, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Policisté zajišťují místo nehody a důrazně žádají obyvatele sousední obce a všechny novináře na místě, aby se v zájmu své vlastní bezpečnosti nepokoušeli přiblížit se ke stíhačce, neboť by to mohlo mít fatální následky,“ uvádí policie, jelikož letoun byl vyzbrojen ostrou municí. Po příjezdu na místo události začali hasit požár letadla, které po pádu začalo hořet. Požár se jim podařilo lokalizovat po pár minutách.

Předseda vlády SR Peter Pellegrini vyjádřil radost, že se pilot zachránil, stejně ho uklidnilo i to, že stroj padl do neobydlené oblasti. „Premiér děkuje záchranným složkám za rychlý a profesionální zásah a bude pozorně sledovat aktuální vývoj a vyšetření celé situace,“ uvedla premiérova mluvčí Patrícia Macíková, kterou cituje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Policie na sociální síti informovala, že důvodem havárie mohlo být nedostatek paliva, upozorňuje však na to, že se tak mohla stát i v důsledku poruchy. „Přesné příčiny nehody budou předmětem vyšetřování,“ zdůraznili policisté a žádali, aby se obyvatelé nepřibližovaly k místu nehody.