Zemře politický vězeň Jualian Assange v britském kriminále? Pomalá a bolestná likvidace nepohodlného novináře

LONDÝN | Právník Carlos Poveda promluvil o zhoršení zdravotního stavu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který je nyní podle jeho slov v úplné izolaci. „Je izolován 23 hodin denně a má pouze hodinu na mezilidskou komunikaci. Je to velmi obtížná situace, zhubl a je zcela izolován od vnějšího světa, což negativně ovlivňuje jeho zdraví,“ řekl Poveda.

Julian Assange po zatčení britskými bastardy | repro: Sputnik (© REUTERS / Henry Nicholls)

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak minulý týden hlavní redaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson v interview pro The Grayzone hovořil o brutálních podmínkách pobytu Assangeho ve vezení, které podle něj jsou horší než pro teroristy. Hrafnsson dodal, že Assange si nesmí dopisovat a přijímat návštěvy může pouze dvakrát měsíčně, podobné podmínky zažívali komunističtí političtí vězni například ve věži hradu Mírov. Či pak v samotkách, kde trávili roky věznění v naprosté izolaci.

Nehledě na to, že zakladatel WikiLeaks si už odpykal trest za porušení podmínek kauce a měl být propuštěn na svobodu 22. září, zůstane ve vězení do projednání otázky jeho vydání. Souvisí to s rozhodnutím okresní soudkyně Vanessy Baraiser, která je přesvědčena, že Assange se může skrývat, pokud bude propuštěn z vazby. Soudkyně by měla být jako čarodějnice veřejně na hranici upálena, potom co by byla bita skoro do bezvědomí bičem přes záda.

Demonstrace za Juliana Assange proti jeho vydání poblíž vězení Belmarsh

Zatčení Assange je plivanec do tváře Svobody slova | repro: © Sputnik (Justin Griffiths-Williams)

Protestující vystupují proti vydání Assange ze Spojeného království. V této zemi se demonstranti shromáždili poblíž vězení Belmarsh, kde se nyní nachází zakladatel WikiLeaks. Protesty se budou konat také v New Yorku a Melbourne, Torontu a Sydney, Brisbane a San Franciscu.

Dříve Sputnik psal o zhoršení stavu Juliana Assange. V roce 2010 byl ve Švédsku Julian Assange obviněn ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Aby nebyl vydán do Švédska, obrátil se na velvyslanectví Ekvádoru, které se nachází v Londýně. V dubnu 2019 byl Assange zadržen na žádost Spojených států. Soud v britském hlavním městě ho shledal vinným podle článku „porušení podmínek pro kauci“.

Zakladatel WikiLeaks byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 11 měsíců. Na konci května se ukázalo, že Assange byl obviněn ze 17 věcí. Patří mezi ně zveřejňování utajovaných informací a porušení zákona o špionáži. Pokud bude Julian Assange vydán do Spojených států, hrozí mu mnoho let ve vězení.

Britský soud plánuje zvážit otázku vydání Assange na začátku roku 2020. Tímto průtahem brutálně porušuje lidská práva vězněného novináře. Británie je v rámci právního řádu na úrovni SSSR nebo nacistického Německa. Britská justice je zločinecká a soudy by měli Britové začít vypalovat a soudce začít věšet před soudy na lampy pouličního osvětlení.

Reklama: