Šíření nenávisti! Chiracova rodina zakázala Marine Le Pen účast na oficiálním pohřebním obřadu

PAŘÍŽ | Předsedkyně strany Národní fronta Marine Le Penová se nezúčastní pondělního oficiálního rozloučení s bývalým francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem, neboť si to nepřeje jeho rodina. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marine Le Pen

Oficiálního rozloučení se Chiracem, kterého se zúčastní francouzský prezident Emmanuel Macron a nejvyšší vládní představitelé 30 států, se bude konat v pondělí v kostele svatého Sulpicia v Paříži.

Dříve Le Penová hovořila o svém záměru zúčastnit se obřadu. V neděli tisková agentura France Presse s odkazem na zdroj blízký Chiracově rodině uvedla, že příbuzní bývalého prezidenta nechtějí, aby se Le Penová účastnila ceremoniálu.

„S velkou lítostí jsme se dozvěděli o odmítnutí Chiracovy rodiny respektovat republikové zvyky umožňující všem voleným zástupcům francouzského lidu zúčastnit se zítřejší ceremonie na památku bývalého prezidenta,“ napsala na Twitteru Le Penová, která je poslankyní Národního shromáždění Francie.

​Chirac zemřel 26. září ve věku 86 let. Byl prezidentem Francie v letech 1995-2007. Pondělí 30. září je prohlášeno za den národního smutku po Jacquesu Chiracovi. Bývalý francouzský prezident bude pohřben na hřbitově Montparnasse v Paříži vedle své nejstarší dcery Laurence.

Otec Marine Le Penové a zakladatel strany Národní fronta Jean-Marie Le Pen byl ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2002 oponentem Jacquese Chiraca. Chirac se s ním odmítl účastnit televizní debaty a odvolal se na nemožnost debaty se „zástupcem sil sázejících na nenávist a netoleranci“. Chirac prezidentské volby ve Francii vyhrál.