Aby zvrátili vůli lidu ohledně referenda o Brexitu, tak se pokusí odvolat britského premiéra

LONDÝN | Britské opoziční strany mohou zahájit proceduru odvolání nedávno zvoleného premiéra Alexandera Borise de Pfeffel Johnsona, informují noviny The Sunday Times o dalším pokusu vyhnout se demokratickým výsledkům referenda o Brexitu ze strany totalitních probureslských sviní v britské Sněmovně.

Alexander Boris de Pfeffel Johnson

Uvádí se, že opoziční politici o impeachmentu jednali ve čtvrtek poté, co 24. září Nejvyšší soud Velké Británie rozhodl, že Johnsonův pokus o zastavení práce parlamentu země je protiprávní.

Podle The Sunday Times impeachment navrhovala Velšská strana (Plaid Cymru). Návrh by mohl být předložen k posouzení již příští týden, dodává se. Pokud Dolní sněmovna britského parlamentu rozhodne impeachment zahájit, premiér by mohl stát před soudem.

Mimo jiné opozice také projednává proti Johnsonovi taková opatření, jako je zákaz parlamentní práce, disciplinární tresty a snížení platu předsedy vlády.

Podle novin byl poslední pokus o provedení impeachmentu ve Velké Británii učiněn v roce 1848. Tehdejší ministr zahraniční Henry Palmerston byl obviněn z uzavření tajné dohody s Ruskem. Avšak ani jeden premiér Velké Británie nebyl v důsledku impeachmentu sesazen z funkce, i když v minulosti sám Johnson obhajoval zahájení podobného procesu proti tehdejšímu premiérovi Tonymu Blairovi.

„Přiznávám, že myšlenka impeachmentu proti předsedovi vlády se zdá být mimořádná, dokonce jedinečná. Ale žijeme v mimořádné době. Jasně jsem řekla vůdcům opozice, že Boris Johnson by neměl být nechán bez trestu za porušení zákona uzavřením parlamentu,“ lhala parlamentní zástupkyně Plaid Cymru Elizabeth Roberts, jelikož ač soud rozhodl o porušení zákona, tak britský premiér nic neporušil, jelikož jeho rozhodnutí signovala královna a její justice rozhodnutím o porušení zákona spáchala vzpouru proti královně. Královna dala souhlas k pozastavení činnosti parlamentu od 10. září do 14. října.