Sankce jsou v dnešních mezinárodních vztazích používány jako zbraň

BRUSEL | Pravděpodobný nástupce Federiky Mogherini na postu komisaře (ministra) diplomacie EU, Španěl Josep Borrell Fontelles, přiznal, že sankce jsou v dnešních mezinárodních vztazích používány jako zbraň, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Josep Borrell Fontelles | repro: El Periódico

Kandidatura španělského ministra zahraničí byla odsouhlasena lídry EU místo Mogherini, jejíž pravomoci vyprší koncem října. Borrell ale musí ještě získat schválení Europarlamentu, pohovor s ním se má konat v říjnu.

„Současné geopolitické konflikty se neodehrávají většinou v zákopech na bojišti, ale převážně v kybernetickém prostoru a dalších sférách, počínaje obchodem, ekonomickou, peněžní a úvěrovou politikou, a konče přístupem k surovinovým zdrojům. Jako zbraň se již nepoužívají bodáky, ale kybernetické a hybridní útoky, sankce, cla, devalvace měn a nucené předání technologií,“ píše se v písemných odpovědích kandidáta na otázky Europarlamentu, který přiznal používání „hybridní války.“

Politik přitom neupřesnil, které konkrétní sankce má na mysli, a jestli jeho vlastní definice zahrnuje evropská omezovací opatření. Nástupce Mogherini má za to, že dnes je životně důležité použití všech nástrojů EU, zejména pák, jež poskytuje řada našich vnitřních politických procedur, chce-li se EU stát hráčem v světové politice.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Borisovič Gruško předtím řekl: „EU, která se zapojila do geopolitické hry, vybudovala hráz, „když v roce 2014 vyprovokovala ukrajinskou krizi pokusem postavit naše sousedy před umělou volbu mezi Ruskem a EU.“

Reklama: