Dmitrij Sergejevič Peskov komentoval možné zveřejnění rozhovorů ruského prezidenta s americkým; Zveřejnit by se pak měly i rozhovory s Obamou?

MOSKVA | V Kremlu okomentovali možnost zveřejnění stenografického zápisu rozhovorů mezi prezidenty Ruské federace (RF) a Spojených států (SS) Vladimirem Vladimirovičem Putinem a Donaldem Johnem Trumpem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump | foto: Sputnik (© AFP 2018 / Jorge Silva)

Jak vysvětlil novinářům tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij sergejevič Peskov, tak je to možné pouze po vzájemné dohodě obou stran. Podle jeho slov takové publikace diplomatická praxe nepředpokládá. „Proto pokud budou Američané nějak signalizovat, probereme to,“ dodal tiskový mluvčí.

Když hovořil o zveřejnění přepisu Trumpova telefonního rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Oleksandrovyče Zelenským ve Spojených státech, Dmitrij Sergejevič Peskov řekl, že se jedná o vnitřní záležitost Spojených států. „Rusko do těchto procesů nezasahuje a nemá právo zasahovat,“ dodal mluvčí Kremlu.

A co zveřejnit přepisy Obamových telefonátů?

Marija Vladimirovna Zacharova

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovina Zacharova vyzvala na zveřejnění přepisů telefonických rozhovorů a jednání bývalého amerického vůdce Baracka Husseina Obamy se světovými lídry – podobně, jako byl zveřejněn přepis rozhovoru mezi prezidenty SS a Ukrajiny Donaldem Johnem Trumpem a Volodymyrem Oleksandrovyčem Zelenskym.

Zacharova, Marija Vladimirovina podle agentury TASS zdůraznila, že mezinárodní společenství má stále nezodpovězené otázky ohledně mnoha mezinárodních konfliktů týkajících se činnosti Obamovy administrativy, které vedly k humanitárním katastrofám, zejména na Středním východě a v severní Africe.