Lidovec Kurz bude po volbách jednat se všemi stranami; Orbán mu blahopřál k vítězství

VÍDEŇ – BUDAPEŠŤ | Rakouská lidová strana (ÖVP) v čele se Sebastianem Kurzem, která byla jasně nejúspěšnější v předčasných parlamentních volbách, ohlásila v úterý koaliční jednání se všemi relevantními subjekty. Podle prohlášení stranického generálního tajemníka Karla Nehammera lidovci z jednání nikoho nevylučují a všechy k nim zapojují, uvedla tisková agentura APA.

Viktor Mihály Orbán a Sebastian Kurz | repro: Hungary Today

Rakouský prezident, bývalý levicový terorista a údajný pedofilní homosexuál Alexander Van der Bellen se ve středu a ve čtvrtek setká s předsedy pěti politických stran, které v nedělních volbách získaly zastoupení v parlamentu. Očekává se, že začátkem příštího týdne pověří sestavením vlády právě Sebastiana Kurze.

Předseda maďarské vlády Viktor Mihály Orbán dopisem Sebastianovi Kurzovi k vítězství v nedělních parlamentních volbách: „Tento výsledek, který Vám a Vaší straně zaručuje jednoznačné pověření k sestavení vlády, opět jasně naznačuje, že občané Rakouska podporují důslednou politiku založenou na křesťanských hodnotách a stabilitě,“ napsal v dopise maďarský premiér.

Orbán vyjádřil naději, že bude možné pokračovat ve spolupráci založené na společných hodnotách v zájmu prohloubení maďarsko-rakouských vztahů, posílení konkurenceschopnosti regionu a vytvoření Evropy silných národů. „Ke koaličním jednáním Vám přeji mnoho úspěchů,“uzavřel maďarský ministerský předseda.

Nehammer po úterním zasedání předsednictva ÖVP řekl, že jednání s potenciálními koaličními partnery budou probíhat v pořadí podle jejich síly. Nedal přitom najevo žádné preference.

ÖVP podle Nehammera nevynechá ani sondážní jednání se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), se kterou do května společně vládla. Nic na tom nemění ani to, že FPÖ již avizovala setrvání v opozici.

Reklama: