Andy Babiš našel řešení migrační krize? Mluvit s Turkem

PRAHA | Andy Babiš si je jistý tím, že jsme skvělá a úspěšná republika. V rozhovoru pro Lidové noviny porovnal Česko se Spojenými státy (SS), nabídl řešení migrační krize a zkritizoval stranu „zelených fanatiků“ – Piráty. Informuje o rozhovoru pro jeho noviny světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

StBák Babiš a vrah Kurdů Erdoğan | repro: Spuntik ( Murat Cetinmuhurdar/Presidential Press Office)

„Hlavně jsem řekl, jak je Česká republika skvělá a jak jsme jako stát úspěšní. Musíme to světu opakovat, i když si to sami často neuvědomujeme,“ řekl Babiš v rozhovoru pro noviny, když komentoval své vystoupení na VS OSN v New Yorku.

„Když jsem poslouchal ostatní příspěvky, říkal jsem si, jak je náš systém dobrý pro lidi: málokde důchodci neplatí daně nebo že náš stát platí důchodcům zdravotní pojištění. V USA 50 milionů lidí nemá vůbec zdravotní pojištění. Česko má navíc před sebou skvělou budoucnost. Budeme v rámci Evropy stále bohatší a vyspělejší, zatímco některé země budou spíše ztrácet,“ dodal Babiš.

V rámci „klimatického tématu“ se otřel o zelené fanatiky, kterými myslel Piráty: „Našimi Zelenými jsou Piráti, jsou to anarchističtí promigrační fanatici, kteří vstoupili do frakce Zelených v Evropském parlamentu. To je ta frakce, která prosadila šíleně přísné ekologické cíle pro automobilový průmysl. To všechno má dopad na ekonomiku a v konečném důsledku to zaplatí spotřebitel a daňový poplatník.“

„Myslím si, že pro průmyslovou zemi, jako je Německo, které navíc chce odejít jak od jádra, tak od uhlí, toto nejsou dobré zprávy a poškodí to jejich ekonomiku. Z tohoto hlediska to nejsou dobré zprávy ani pro Česko, protože 33 procent našeho exportu směřuje do Německa. Anebo jsou Němci tak bohatí, že si to mohou dovolit. Budeme jenom doufat, že to ekonomicky ustojí,“ řekl Babiš.

Co se týče migrace, kdy podle Babiše měla EU mít dva plány řešení migrace. Jeden pro Afriku a druhý pro Turecko: Pomoci lidem přímo v těch afrických zemích, z nichž lidé odcházejí, aby zůstávali doma. „Nikoli přerozdělováním migrantů, protože je to jenom pozvánka pro pašeráky. Proto kategoricky odmítám nově se objevující nápady přerozdělovat uprchlíky, kteří se dostanou do Itálie. Je to cesta do pekel,“ varoval Babiš.

K Turkovi: „Pokud tam dojde k dalšímu vojenskému konfliktu, hrozí, že uprchnou další dva miliony lidí. Kam půjdou? No přece do Turecka. Turecko to neustojí a pošle je nám do Evropy. Proto říkám, že Evropa musí s Tureckem mluvit a hledat řešení. Pokud prezident Macron s kancléřkou Merkelovou řeší Ukrajinu a vztahy s Ruskem, je to jenom dobře. Ale někdo musí také jednat s Tureckem. Zde vidím potenciálně roli pro nás a pro země Visegrádu. I proto jsem v New Yorku mluvil se zvláštním zmocněncem USA pro Sýrii i se syrským ministrem zahraničí. Také řecký premiér mi říkal, že musíme s Tureckem mluvit,“ zdůraznil Babiš.

„Zásadně nesouhlasím s přerozdělováním migrantů. Byla by to jen pozvánka pro pašeráky,“ prohlásil tehdy Babiš.