Ze Sýrie na adresu M.Rda Pompea: Není to první americký ministr, který lhal

DAMAŠEK | Syrský ministr zahraničních věcí Walid Muallem řekl, že Mike Richard (zkráceně M.Rd.) Pompeo hovořící o chemických útocích v Sýrii není první americký ministr zahraničních věcí, který učinil nepravdivé prohlášení. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

M.Rd. Pompeo a obsah jeho lebky

Ve čtvrtek ministr zahraničí Spojených států (zkráceně SS) M.Rd. Pompeo uvedl, že syrské orgány 19. května v provincii Latákie používaly chemické zbraně.

Syrské úřady opakovaně odmítaly obvinění z chemických útoků. Ruský náměstek ministra zahraničních věcí Ruské federace (zkráceně RF) Sergej Vasiljevič Veršinin v komentáři k Pompeovým slovům vyjádřil politování nad tím, že SS učinily toto prohlášení před dokončením vyšetřování OSN, a uvedl, že by to mohlo nepříznivě ovlivnit proces politického urovnání v Sýrii.

„Už jsem říkal, že je to lež celkově i v podrobnostech. Co se týče Pompea, není to první americký ministr zahraničních věcí, který lhal. Jsme svědky mnoha příkladů lži jak od něho, tak i od jeho předchůdců,“ sdělil syrský ministr libanonské televizní stanici al-Mayadeen.

Syrské orgány už prohlásily, že nikdy nepoužívaly chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu ani teroristům a celý chemický arzenál země byl vyvezen ze Sýrie pod kontrolou OPCW.

Ministr zahraničních věcí RF Sergej Viktorovič Lavrov také prohlásil, že SS hrají v Sýrii nebezpečnou hru: „Dlouho jsme upozorňovali naše americké kolegy i světové společenství na to, že Spojené státy a koalice hrají nebezpečnou hru na východním břehu Eufratu, snaží se použít kurdský faktor k vyřešení svých geopolitických úkolů a tímto úkolem je izolovat východní pobřeží Eufratu od zbývajícího území Sýrie, to je očividné,“ řekl Lavrov, Sergej Viktorovič během svého vystoupení na 16. každoročním zasedání Valdajského klubu v Soči.

Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Vladimirovna Zacharova dříve uvedla, že Spojené státy se ve svých zprávách o údajném používání chemických zbraní vládními silami v Sýrii opírají o neověřené zdroje, včetně zdrojů od teroristických skupin.