Místa kde by po Armagedonu mohla být obnovena civilizace

WELLINGTON | Vědci z Univerzity Otago na Novém Zélandu určili nejbezpečnější místa na Zemi, kde může lidstvo přežít globální epidemii a obnovit technologickou civilizaci. Ukázalo se, že se jedná o ostrovní státy s poměrně vysokou úrovní HDP. O výsledcích výzkumu stručně píše Science Alert, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | repro: ASDNews

Specialisté zkoumali suverénní státy s populací více než 250 tisíc lidí, uznané OSN a bez pozemních hranic s jinými státy. Nezahrnuli do seznamu malé ostrovy, které se mohou stát útočištěm pouze pro malé skupiny lidí, které nejsou schopny obnovit civilizaci.

Byly brány v úvahu rovněž takové faktory, jako je dostupnost přírodních zdrojů, politické a sociální charakteristiky společnosti, demografie a zeměpisná poloha ostrova. Výsledkem byl seznam 20 míst, která by se mohla stát dobrým útočištěm před smrtícími pandemiemi a odrazovými můstky pro budoucí obnovení civilizace.

Nejvhodnější je Austrálie, Nový Zéland a Island. K dalším patří Japonsko, Barbados, Kuba, Fidži a Jamajka. Tyto země mají relativně vysoký HDP a jsou soběstačné ve výrobě potravin a energie.

Podle závěru předchozí práce téže skupiny vědců budou ostrovní státy schopny zabránit šíření epidemie na svém území, pokud dostatečně rychle uzavřou své hranice.