Barevná revoluce ve Washingtonu? DJ Trump: Pokud proběhne impeachment bude to převrat a zemi zachvátí občanská válka

WASHINGTON | Vůdce Spojených států (SS) Donald John Trump spatřuje v proceduře impeachmentu, kterou již dříve iniciovali demokraté ve Sněmovně reprezentantů Kongresu SS, pokus o ohrožení amerických hodnot, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Proběhne ve Spojených barevná revoluce, převrat a následně občanská válka?

Bílý dům ve Washingtonu v plamenech | repro: YTB

„Den ode dne se stále více přesvědčuji o tom, že to, co se nyní děje, není žádný impeachment, ale státní převrat, jehož cílem je vzít lidu jeho moc, hlas a svobody, jeho Druhý dodatek Ústavy, náboženství, armádu, zeď na hranici a Bohem daná práva občanů Spojených států amerických!“ napsal na svém Twitteru DJ Trump, kdy vypíchl Druhý dodatek, právo vlastnit zbraně. Taková revoluce by vedla ke krvavé občanské válce a v zemi jsou skupiny, které by vůdce Trumpa v rámci revoluce bránily a je jich dost.

DJ Trump si těchto rizik je vědom, proto prostřednictvím sítě twitter varoval iniciátory ústavní žaloby vůči hlavě státu, že svým jednáním provokují rozpoutání občanské války v zemi a budou mít na svědomí takový rozkol národa, z něhož se země nikdy nepozdvihne.

Citoval tak vyjádření známého pastora Roberta Jeffressa, který se ve stejném duchu vyjádřil pro televizní stanici Fox News.

Političtí oponenti prezidenta Trumpa z řad Demokratické strany v reakci na Trumpův tweet reagovali očekávaným způsobem a obvinili prezidenta z podněcování k násilí. Poukazují přitom i na stanovisko radikální krajně pravicové protivládní organizace „Oath Keepers“ ( „Držitelé přísahy“), kterou její kritici charakterizují jako militantní hnutí bojující za práva bílé rasy (white Supremacy). K organizaci se v roce 2016 hlásilo přibližně 35 tisíc členů, kteří přísahali „chránit americkou Ústavu proti všem nepřátelům, tak zahraničním, tak domácím,“ píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

CBS News v této souvislosti informovala o tom, že „Oath Keepers Militia“ údajně kvitovala varování prezidenta Trumpa před rizikem občanské války prohlášením, podle kterého varování pravdivě reflektuje aktuální situaci.

„Je to pravda. Jsme na pokraji horké občanské války „, uvádí se v prohlášení organizace Oath Keepers, citovaném stanicí CBS News.


Demokraté ve Sněmovně reprezentantů, v níž mají většinu hlasů, zahájili proceduru impeachmentu proti Trumpovi. Šéfa Bílého domu obviňují z toho, že požádal o pomoc cizí stát, aby zasáhl do voleb pokusem o diskreditaci svého politického oponenta – bývalého viceprezidenta Joeho Bidena. Trump však veškerá obvinění odmítá.
V případě, že budou daná obvinění ve Sněmovně reprezentantů schválena, budou předána Senátu. Ten má přijmout definitivní rozhodnutí o osudu hlavy státu. V Senátu mají většinu republikáni.
Telefonický rozhovor amerického prezidenta s jeho ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským se ocitl ve středu pozornosti po zprávách v médiích. Podle nich představitel rozvědky považoval daný rozhovor dvou prezidentů za znepokojivý, a tak podal stížnost svému vedení.
Následně byl zveřejněn přepis telefonického rozhovoru a následovala i samotná stížnost. Přepis potvrdil, že Trump Zelenského požádal o vyšetření okolností propuštění bývalého generálního prokurátora Ukrajiny Viktora Šokina, který vyšetřoval činnost společnosti Burisma Group, členem jejíž řídící rady byl syn bývalého viceprezidenta SS Joeho Bidena.
Mezitím se ale objevily oficiálně nepotvrzené zprávy o tom, že zvláštní zástupce SS pro Ukrajinu Kurt Volker, zmíněný ve stížnosti, podal demisi. Kromě toho, v rámci parlamentního vyšetřování předvolali demokraté k výslechu ministra zahraničí SS Mikea Pompea, Kurta Volkera, a také advokáta Rudyho Giulianiho.
Uvádí se, že Bidenův syn Hunter byl členem řídící rady Burisma Group – jedné z největších soukromých plynových společností na Ukrajině. V roce 2016 požádal Biden starší, který tehdy vykonával funkci viceprezidenta, aby Kyjev přistoupil k tvrdé antikorupční politice, a v rámci této kampaně vyzval k demisi tehdejšího generálního prokurátora, který vyšetřoval činnost Burisma Group. Přitom tehdejší generální prokurátor Jurij Lucenko prohlásil, že nedisponuje žádnými údaji o porušeních, jichž se mohli Biden starší nebo jeho syn na území Ukrajiny dopustit.