V Lánech se sešli prezidenti V4 a jedna cvičená opička Sorose ze Slovenska

LÁNY | V Lánech bylo rušno: Již dnes začíná jednání prezidentů zemí V4. Potrvá dva dny, informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tři prezidenti a jedna Zuzka киска | repro: FB (Jiří Ovčáček)

Český prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přivítá hlavy států Visegrádské čtyřky. Do Česka tak zavítá, polský prezident Andrzej Sebastian Duda a hlava maďarského státu János Áder a slovenská opička George Sorose v roli maňáskové prezidentky Zuzana Čaputová zvaná podle lidských vlastností киска. Dotyční budou mít na programu jednání o spolupráci V4 v Evropské unii.

Uvádí se, že hlavním tématem dané akce se stane debata o ambicích V4 za nového rozložení sil v EU, a to poté, co z ní odejde Velká Británie. Prezidenti mají projednávat například nový víceletý finanční rámec EU pro období 2021–2027, dopady globálních obchodních a celních válek nebo aktuální stav dopravních infrastrukturních projektů.

Dle informací by se dnes k jednání V4 měli přidat také prezidenti Slovinska a Srbska, Borut Pahor a Aleksandar Vučić. Ti budou společně se svými partnery hovořit o vztahu EU k oblasti západního Balkánu, aktuálním stavu přístupových jednání se Srbskem i odkazu roku 1989.

Summit, který se koná 30 let po pádu komunistických režimů ve střední Evropě, bude rovněž symbolickou připomínkou událostí roku 1989.

Vyvrcholením tohoto jednání prezidentů Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Srbska bude společná tisková konference.


V4 byla založena v roce 1991 a jejím hlavním účelem v době vzniku byla vzájemná podpora při společném úsilí o návrat do euroatlantických struktur. V podstatě se jedná o alianci čtyř evropských států – Česka, Maďarska, Polska, Slovenska.
I po vstupu do EU i SA skupina pro Česko zůstává velmi důležitým regionálním uskupením. Visegrádská skupina patří k pilířům české středoevropské politiky a je považována za úspěšnou platformu pro podporu dalšího rozvoje evropské spolupráce.
Předsednictví ve Visegrádské skupině se pravidelně střídá po roce a vždy začíná na začátku července a na konci června následujícího roku končí.