Spojené státy si řežou pod sebou větev a brzy spadnou, míní ruský prezident

MOSKVA | Během svého vystoupení na Ruském energetickém týdnu se prezident Ruské federace Vladimir Vladimirovič Putin dotkl řady otázek, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. A jako vždy byly myšlenky ruského prezidenta inspirující a brutálně logické a pravdivé, ale i přímé.

Vladimir Vladimirovič Putin

Žádné dodávky ze Spojených států (SS) nedokáží uspokojit evropské potřeby plynu po poklesu těžby v evropských zemích, prohlásil Putin: „Je těžké si představit, co by bylo, kdyby tato trasa nebyla. Evropa by prostě pociťovala nedostatek vzhledem k poklesu těžby v tradičních centrech těžby v samotné Evropě – Velké Británii, Nizozemsku. Žádné dodávky ze Spojených států to nemohou naplnit,” prohlásil Putin na adresu plynovodu Nord Stream 2 (Severní proud 2).

Z amerického novináře si dělal otevřeně srandu, ale pak jej zmrazil upřímností…

Korespondent NBC News Kir Simmons se Putina zeptal, jestli se Moskva snaží ovlivnit průběh prezidentské kampaně, která se bude konat v SS v roce 2020.

„Jenom mezi námi Vám řeknu: ano, určitě to uděláme,“ žertem odpověděl Putin a po malé pauze pokračoval: „Abychom vás tam definitivně pořádně pobavili“. „Hlavně to nikomu neříkejte. Dobře?“ požádal. Pak už prezident vážným tónem pokračoval: „Víte, my máme svých problémů dost, zabýváme se řešením vnitřních problémů a především na to se zaměřujeme“.

V rámci komentáře k výroku o tom, že Mueller nenašel důkazy svědčící o spiknutí mezi Moskvou a Trumpem, ale vyslovil předpoklad o možném zásahu Ruska do příštích voleb v SS v roce 2020, prezident odpověděl: „Highly likely – to už jsme slyšeli“. (Highly likely, přeloženo velmi pravděpodobně).

Podle jeho slov to, co se děje ve sféře domácí politiky SS, poškozuje jak vztahy mezi oběma zeměmi, tak i samotné Spojené státy. „Je to směšné, nebo bylo by to směšné, kdyby to nebylo tak smutné,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Řežou si větev a brzy spadnou

Spojené státy (SS) při zavádění omezení na používání dolaru řežou větev, na níž sedí, a brzy spadnou, domnívá se Putin, Vladimir Vladimirovič.

„Dolar se po celém světě těšil velmi velké důvěře. Byla to téměř jediná univerzální světová měna. Spojené státy začaly z nějakého důvodu používat účtování v dolarech jako nástroj politického boje a zavádět omezení na používání dolaru. Svýma vlastníma rukama začaly řezat větev, na níž sedí. Brzy spadnou,“ řekl Putin během setkání s vedoucími představiteli profilových institucí zahraničních zemí a mezinárodních organizací v rámci fóra Ruský energetický týden.

Reklama: