Premiér Johnson rezolutně: Británie uskuteční brexit 31. října. A hotovo.

MANCHESTER | Britský premiér Alexander Boris de Pfeffel Johnson ve středu uvedl, že Británie opustí Evropskou unii 31. října, ať se stane, co se stane. „Brexit musíme a můžeme uskutečnit, a my ho provedeme,“ prohlásil Johnson v projevu během posledního dne sjezdu Konzervativní strany v Manchesteru. Informovala o tom zpravodajská televize Sky News.

Alexander Boris de Pfeffel Johnson | repro: The Telegraph

„Žádné kontroly na hranicích Severního Irska nebo v jejich blízkosti nebudou,“ slíbil britský premiér a dodal, že Británie bude respektovat „mírový proces a Velkopáteční dohodu“.

„Ano, ze strany Spojeného království je to kompromis, doufám že to naši přátelé pochopí, a také oni přistoupí na kompromis,“ řekl Johnson na margo návrhů na úpravu režimu na hranicích Irské republiky a Severního Irska.

Johnson také zdůraznil, že jedinou alternativou změněné dohody o brexite, kterou se ve středu oficiálně odeslal do Bruselu, je odchod Británie z EU bez dohody. Žádné další jednání. Konec, tečka. Odchod!

Britský premiér také plánuje požádat královnu Alžbětu II. o přerušení zasedání britského parlamentu od 8. do 14. října poté, co britský Nejvyšší soud jeho předchozí návrh prohlásil za nezákonný. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na kancelář britského premiéra.

Rozhodnutí soudu byla vzpoura justice proti královně, jelikož to byl návrh premiéra, ale ono jej vykonala. Soudci by dle tradice vzpoury proti koruně britské měli být popraveni.

Toto načasování podle prohlášení kanceláře znamená, že zasedání parlamentu bude odročeno na nejkratší možný čas s cílem umožnit provedení potřebných příprav na to, aby královna Alžběta II. při otevření parlamentu mohla představit nový vládní program.