Národní klenot Karel Gott

Úmrtím Karla Gotta končí nejen jedná pozoruhodná kariéra chlapce, který se vypracoval z chudého chlapce, proslavil a kterého zná celý svět. Takových příběhů nemáme mnoho, v jiné branži by to mohla být story Tomáše Bati, ševce, jenž od nuly vybudoval obchodní impérium a v rámci managementu se jeho způsob řízení vyučuje dodnes.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Mistr Karel Gott nás provázel od dětství (s Gottem spojené nezapomenutelné animované seriály Včelka Mája a Dorotka a papoušek) až po kremační obřady (i tam zní jeho písně a balady). Jeho songy byly nadčasové a řada textů se natrvalo zapsala do našich myslí.

Karel Gott byl svůj a jedinečný. Nepoklonkoval mocným a nepřiživoval se na módních vlnách. Nejen o Husákovi a Havlovi platí, že byli bezvýznamní politici v éře Karla Gotta. Jen hlupáci a trapní havloidi budou omílat Gottův podpis Anticharty, který jim nevadí u Zdeňka Svěráka a rady dalších.

Bez přehánění platí, že Karel Gott byl skvělým vývozním artiklem a zosobněným národním pokladem, neboť měl nejen zlatý hlas, ale také srdce. Karle, budeš nám chybět. Nikdo si státní pohřeb s nejvyšší počty nezaslouží víc než ty.