Občanská válka na spadnutí? Kvůli protestům bylo v Bagdádu zakázáno vycházení

BAGDÁD | Irácký premiér Adil Abdul-Mahdi v Bagdádu oznámil zavedení zákazu vycházení, který platí od 5 hodin čtvrtečního rána, informuje agentura INA. Zákaz platí do příslušného oznámení o jeho zrušení. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Protestující v hlavním městě se snaží dostat na mezinárodní letiště, bezpečnostní síly použily slzný plyn, sdělili Sputniku zástupci bezpečnostních složek. Některé zdroje informují i o ostré střelbě.

Protesty začaly v úterý, v důsledku rozhánění akcí dva lidé zemřeli a přes dvě stovky jich bylo zraněno. Ve středu protesty zachvátily nejenom Bagdád, ale i několik dalších provincií. Demonstranti žádají zlepšení životních podmínek, překonání problémů ve zdravotnictví, školství a na pracovním trhu a také boj s korupcí.

Účastníci protivládních protestů v Bagdádu dne 2. října 2019

Podle televize al-Sumaria zahynulo v provincii Dhíkár při rozhánění demonstrací pět lidí, z nichž jeden byl příslušníkem bezpečnostních sil, zranění utrpělo padesát lidí.

Bezpečnost složky uzavřely v Bagdádu tři mosty vedoucí k Zelené zóně, kde se nachází areál vládních budov a diplomatických misí, informuje televize al-Mayadeen. V noci na čtvrtek zahřměly v této čtvrti exploze v důsledku pádu dvou raket. První dopadla vedle turecké ambasády, druhá u mostu al-Harisija, informuje Al-Arabiya. O obětích zprávy zatím nejsou.

Protestující také zatarasili silnici vedoucí k bagdádskému mezinárodnímu letišti. Lety ale podle úředních zpráv pokračují normálně.

Bezpečnostní složky používají vodní děla k uklidnění demonstrantů

Zákaz vycházení byl vyhlášen také v provinciích Wásit a Dhíkár. V provincii Nadžaf demonstranti podpálili budovu místní správy. Guvernér nařídil propuštění všech demonstrantů, kteří byli předtím zadrženi, informuje al-Sumaria.

Média informují, že o cenzuře Facebooku, WhatsApp a další sociálních sítě. Zveřejňovaly totiž výzvy k protestům a video z demonstrací. Irák je na spadnutí do občanské války. Velká část politických sil demonstrace podporuje a požaduje, aby zemi opustili američtí okupanti.

Protestující během demonstrace v Bagdádu

Celá fotogalerie z protestů v Bagdádu ZDE.