Poslanci Knesetu složili přísahu

JERUZALÉM | Poslanci Knesetu složili ve čtvrtek přísahu. Informovala o tom agentura AFP s tím, že Izrael se od předčasných parlamentních voleb nachází v politickém patu, přičemž stranám, které se do parlamentu dostaly, se dosud nepodařilo dospět k vytvoření vlády. Re’uven Rivlin pověřil sestavení vlády Bibiho Netanjahua.

Kneset | repro: cspi.cz (Česká společnost přátel Izraele)

Poslanci složili přísahy na ceremonii, která však byla právě pro uvízlé koaliční rozhovory do značné míry bezvýznamná. Hrozí totiž, že poslanecké mandáty budou extrémně krátké, neboť patová situace, ve které se Izrael nachází pro nerozhodné volební výsledky, by mohla vyústit do dalších voleb.

V předčasných parlamentních volbách ze dne 17. září nezískala žádná z izraelských hlavních stran dostatečnou podporu k vytvoření většinové vlády.

Volby sice vyhrála centristická koalice Bennyho Gance s názvem Modrá a bílá se ziskem 33 ze 120 křesel, zatímco strana Likud úřadujícího izraelského premiéra Benjamina Netanjahua si v nich zajistila 32 křesel. Bibiho Netanjahu však v novém parlamentu podpořilo 55 poslanců, zatímco Gance jen 54, proto byl Netanjahu pověřen prezidentem Rivlinem sestavení vlády, ovšem Ganc po pár dnech jednání povolební vyjednávání opustil.

Netanjahu však už naznačil, že by prezidenta Rivlin mohl již dříve informovat o tom, že se mu vládu sestavit nepodaří. V tomto směru jde o politický tah, nikoli známku toho, že by se Netanjahu plánoval premiérského postu vzdát. Rivlin se pak může rozhodnout, zda mandát na sestavení vlády předá Gance, ale má i jinou alternativu – může požádat parlament, aby se shodl na kandidátovi na premiéra, přičemž ten musí v hlasování získat souhlas nejméně 61 ze 120 poslanců. A i toto je nepravděpodobné, takže pokud Modrá a Bílá nepřistoupí na kompromis, tak Izrael čekají další předčasné volby.

Reklama: