Bandité z Washingtonu uvalí na zboží z EU clo ve výši 25 %. Začíná tak ekonomická válka mezi SS a EU

WASHINGTON – BRUSEL | Ekonomičtí teroristé a bandité z Washingtonu se rozhodli, že zavedou na zboží z Evropské unie (EU) cla. O zavedení celní politiky informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vůdce SS Donald John Trump(eta) | repro: dworkinreport.com

Údajně by se mělo jednat o cla ve výši 10 % na evropská letadla a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží. Tímto krokem chtějí Spojené státy (SS) reagovat na pole amerických zločinců „nezákonné“ subvencování evropského výrobce letadel Airbus, spíše se jedná o to, že po zákazu letů některých typu Boeingu pro nebezpečnost těchto letounů, světový trh hledá náhradu po amerických letadlech.

Informace o rozpoutání ekonomický války mezi Washingtonem a Bruselem informovaly zahraniční tiskové agentury s odkazem na Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Uvádí se, že daný krok SS umožnilo rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO). Konkrétně se jedná o to, že WTO povoluje Spojeným státům americkým cla na zboží z EU, a to ve výši 7,5 miliardy dolarů (cca 177 miliard korun) za rok. WTO je jen americkou loutkou, proto dnes již neplní žádnou úlohu.

Plánovaná cla ve výši 25 % by se měla týkat například irské a skotské whisky, vína, sýrů, oliv a zmrazeného masa, které pochází z Francie, Německa, Španělska a Spojeného království. Kromě toho se dotknou i německé kávy a některých strojírenských výrobků z Německa, stejně jako britských oděvů a vlněného zboží. Výjimkou ale nebudou ani másla, jogurty a produkty z vepřového masa původem z několika evropských zemí.

Jak již bylo řečeno, nová cla by se měla týkat i letadel. Nebudou se však vztahovat na letecké díly, což výrobní provozy Airbusu v americké Alabamě ušetří vyšších nákladů. Navíc USTR potvrdil, že rovněž společnost Boeing bude moct využívat evropské součástky při výrobě svých letadel bez zatížení vyšším clem.

Boeing 737 MAX

Mezi Spojenými státy a Evropskou unií to od roku 2004 poněkud vře. Vzájemně se totiž u WTO obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. V obou případech však bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO finančně podporovaly své výrobce letadel, aby jim tím umožnily výhodnější pozici na trhu.

K věci se vyslovila i Evropská komise. Ta prohlásila, že pokud by se Washington opravdu k zavedení cel uchýlil, pak EU nemá jinou možnost než reagovat stejně.