Vůdce SS Trump během oficiální návštěvy plácl po kolenu finského prezidenta Niinistöa

WASHINGTON | Kuriózní okamžik nastal během setkání prezidenta Finska Sauli Väinämö Niinistöho a vůdce Spojených států Donalda Johna Trumpa. O brutálním porušení protokolu informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sauli Väinämö Niinistö a Donald John Trump v Bílém domě

Při odpovědi na repliku novináře, zda je Finsko nejšťastnější zemí na světě, se DJ Trump přiblížil k Niinistövi a plácl ho dlaní po kolenou. Finský prezident na to hned reagoval a udělal zastavující gesto rukou. Setkání DJ Trumpa a SV Niinistöho proběhlo 2. října v Bílém domě ve Washingtonu.

DJ Trump je znám svým neohrabaným a až buranským chováním, kdy diplomatický protokol má u zadnice. V červnu americký prezident zanechal negativní dojem během svého setkání s královnou Alžbětou II.

Setkání nezačalo dobře, jelikož vůdce SS Trump královnu náležitě nepozdravil, vynechal sklonění hlavy, jak to vyžadují oficiální pravidla na královských internetových stránkách. Prezidentova manželka Melanie rovněž vynechala tradiční „pokrčení kolen“ (curtsy).

Nejsou to sice povinná pravidla. Nehledě na to jsou tato pravidla považována za známku dobrých mravů a jsou prováděna oficiálními návštěvami, když se setkávají s královskou rodinou.

O několik minut později Trump opět nezvládl „slušné chování“, když procházel okolo stráže s královnou. Trump kráčel před královnou a otočil se ke královně zády, když šli okolo stráže.

Královna Alžběta II. a DJ Trump – „Kam se ta babka poděla?“ | repro: Haaretz