Miloš Zeman: Trvale odmítám existenci Senátu a vyzývám k jeho zrušení

PRAHA | Miloš Zeman během pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov prohlásil, že ústavní žaloba na něj je odplatou za jeho slova o zbytečnosti Senátu. Zhodnotil také perspektivy strany Trikolora Klause mladšího. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman by Senát nejraději zrušil jako zbytečný

V souvislosti s ustavujícím sněmem hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra, které proběhlo v sobotu, Zeman znovu zopakoval svůj názor, že se podle něj ODS ztratila vyloučením ze strany takové osobnosti: „To je jedno z nejhloupějších opatření, že se politické strany zbavují charismatických lidí, pak na to doplatí ve volbách, ale mají pocit, že jim nikdo nemůže mluvit do jejich práce,“ řekl.

Podle Zemana aby strana mohla zaujmout programem, musí mít řečníka, jako je třeba Sebastian Kurz. „Nesmí to být ťunťa, který neumí vyslovit souvislou větu,” uvedl.

Prezident popřál Klausovi, aby se svou stranou uspěl. Jak uvedl, má rozumný program a během následujícího půl roku její preference výrazně vzrostou, ale zároveň varoval před závistníky. Z jeho hlediska Trikolóra bude v předvolebních bitvách pod silnou palbou.

V souvislosti s názorem, že Trikolóra bude B-tým Andreje Babiše, který se v poslední době objevil v médiích, Zeman prohlásil: „Povšiml jsem si, že na sněmu vystoupil i zástupce vládního ANO, místopředseda hnutí Petr Vokřál. To by svědčilo o jisté spolupráci v budoucnosti.“

Zeman se také pozastavil nad ústavní žalobou, kterou zamítla Poslanecká sněmovna. Prohlásil, že ji považuje, za vygradování nenávisti za jeho slova o tom, že je Senát zbytečný: „Bylo mi líto těch, kdo ústavní žalobu podepsali nebo pro ni hlasovali, ti neznají právo. Protože ale tito lidé nejsou negramotní, musíme se ptát, proč pro to hlasovali. I když je ústavní žaloba hloupá, někteří senátoři pro ni budou hlasovat, protože trvale odmítám existenci Senátu a vyzývám k jeho zrušení,“ uvedl.

Dodal, že rozumnější představitelé opozice se na hlasování nedostavili a ústavní žaloba nezískala počet hlasů potřebný pro schválení.

Reklama: