Miloš Zeman trvá na zrušení uznání Kosova

PRAHA | Český prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že předloží návrh na zrušení uznání nezávislosti Kosova. Očekává i to, že může být demokraticky přehlasován, ale přesto chce i poté dále přesvědčovat premiéra Andreje Babiše, předsedy Senátu Jaroslava Kubera a šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka.

Alexandar Vučić vítá Miloše Zemana v Bělehradě

Zeman na tiskové konferenci po jednání skupiny V4 v Lánech zopakoval své známé stanovisko ke Kosovu a řekl, že návrh na zrušení uznání jeho nezávislosti Českou republikou předloží na nejbližší poradě čtyř nejvyšších českých ústavních činitelů.

Český prezident o myšlence odvolat uznání Kosova hovořil poprvé na své návštěvě srbského Bělehradu v polovině září. Tehdy řekl i to, že Kosovo nemá rád: „Mám rád Srbsko a Srby,“ řekl Miloš Zeman podle tiskové agentury AP anglicky svému hostiteli prezidentovi Aleksandaru Vučićovi. Pak dodal: „A nemám rád Kosovo.“

„Stát, v jehož vedení jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států,“ dodal ještě Zeman, když narážel, že ve vedení země jsou albánští mu-slimáčtí teroristé z UÇK, kteří masově vraždili Srby za podpory bombardování zločinců ze Spojených států.