Kdo bránil a jak Rusku v porážce „teroristického internacionalismu“ v Sýrii?

SOČI | Ruské akce v Sýrii porazily mezinárodní terorismus, i když se některé země pokusily zabránit zahájení ruské vojenské operace. Uvedl to ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin, který vystoupil v mezinárodním diskusním klubu Valdaj v Soči, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin na mezinárodním diskusním klubu Valdaj | repro: © Sputnik / Michajl Klimentijev

„Porazili jsme již téměř vítěznou mezinárodní teroristickou internacionálu, zabránili návratu, infiltraci do naší země a do sousedních států, s nimiž nemáme vízový režim … stovek, možná i tisíců ozbrojených hrdlořezů,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič v rámci odpovědí na otázky odborníků.

Prezident Ruské federace vysvětlil, že řada zemí se pokoušela zabránit zahájení antiteroristické vojenské operace v Sýrii: „Ptali se, jestli si uvědomujeme, do jakého vosího hnízda lezeme, a někteří zahraniční partneři, s nimiž pracujeme na mezinárodní scéně, se upřímně řečeno dokonce pokoušeli klást překážky, stavět se proti,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Podle prezidentových slov se proces řešení situace v Sýrii může stát modelem řešení regionálních krizí s převládajícím využitím diplomatických mechanismů. „Použití síly je zde extrémně vynucená výjimka,“ řekl.

Ruský prezident také vyjádřil naději, že světový řád bude transformován, ale zachován: „Chtěl bych doufat, že bez ohledu na to, jak složitě jsou mezi státy vytvářeny vztahy, bez ohledu na to, jak nebezpečné mohou být právní mezery, například v oblasti jaderných a raketových zbraní, světový řád založený na klíčové roli mezinárodního práva se bude transformovat, ale zůstane zachován. A my všichni budeme pracovat na jeho ochraně,“ řekl ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin.

Ruská vojenská operace v Sýrii proti teroristickým skupinám Al-Káida, Islámský stát a Fronta an-Nusrá (všechny tři jsou v Ruské federaci zakázány) byla zahájena 30. září 2015. Ozbrojené síly země jsou zapojeny do konfliktu na straně vládních sil a provládních militarizovaných útvarů Sýrie.

Od chvíle zahájení ruské protiteroristické operace bylo zabito 5 244 teroristů Islámského státu a 5 485 bojovníků povstaleckých a islámských skupin.


XVI. každoroční zasedání Valdaj se koná od 30. září do 3. října v Soči. Letošní téma se nazývá Úsvit východu a světový politický systém. Jednou z důležitých částí setkání jsou kromě odpovědí na otázky odborníků Putinova mezinárodní setkání. Během zasedání klubu ruský prezident jednal s prezidenty Kazachstánu a Filipín Kasymem-Žomartem Tokajevem a Rodrigem Dutertem.