Elon Musk představil loď na kolonizaci Měsíce a Marsu

BROWNSVILLE | Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk veřejnosti představil prototyp opakovaně použitelné kosmické lodě Starship, která může přepravovat lidi a náklad na Měsíc nebo Mars. Prezentace, která byla vysílána online, probíhala 29. září na vesmírné odpalovací plošině v Texasu u Brownville.

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak podle společnosti SpaceX bude loď schopná přepravit až sto lidí a náklad, čímž se stane základem kolonizace Měsíce a Marsu. Společnost také označila svou loď za nejsilnější raketu v historii.

Raketa má dva stupně – booster Super Heavy a část, která zahrnuje samotnou Starship. Hmotnost lodi bude 120 tun (Musk doufá, že se ji podaří snížit) a délka bude 50 metrů.

Musk oznámil, že Starship poprvé poletí za 1-2 měsíce. Loď vyletí asi do výšky 20 kilometrů a poté opět přistane. „Zní to bláznivě, ale myslím, že se pokusíme vystoupat na oběžnou dráhu za necelých šest měsíců,“ dodal šéf SpaceX s tím, že toto datum závisí na úspěchu probíhajících prací na raketě.

Během prezentace šéf SpaceX hovořil také o neobvyklém vzhledu své lodi – rakety jsou vyrobené z lesklé nerezové oceli, jsou pokryté tenkou vrstvou žárovzdorné průhledné keramiky. Podle podnikatele je „zamilovaný“ do oceli.

„Každý si myslí, že ocel je těžká. Ne! Ve skutečnosti se jedná o nejlehčí konstrukci. Použití oceli je obecně nejlepším výrobním řešením v celé této věci. Nerezová ocel 301 s velmi nízkou teplotou si zachovává stejnou pevnost jako nejlepší kompozitní materiály nebo hliník,“ uvedl Musk.

„Jakou budoucnost chcete?“ zeptal se Musk publika a nabídl, že si lidé mohou vybrat ze dvou možností: zůstat pozemským biologickým druhem, nebo se stát vesmírnými jedinci. Vyjádřil naději, že si lidstvo vybere druhou možnost. Dříve či později by se náklady cesty do vesmíru měly přiblížit ceně letecké dopravy, jak znovu slíbil.

Musk dříve řekl, že SpaceX má v úmyslu do roku 2022 dodat na Mars alespoň dvě nákladní lodě. A společnost tam chce do roku 2024 dodat první kolonialisty. Současně Musk připustil, že je nepravděpodobné, že se budou moci vrátit na Zemi.

Reklama: