V Íránu zatkli ruskou novinářku

MOSKVA – TEHERÁN | Zástupce velvyslance Íránu v Moskvě Ahmad Heydarian dorazil na ruské ministerstvo zahraničí. Důvodem je zatčení ruské novinářky Julie Juzik v Íránu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Julie Juzik | repro: Sputnik

Podle ruského velvyslanectví v Íránu íránské úřady neinformovaly ruské diplomaty o zadržení novinářky, která dorazila do Teheránu 29. září na soukromé pozvání. Na letišti byla Julie Juzik z neznámých důvodů zbavena pasu. 2. října byla žena zadržena v hotelu Íránskou revoluční gardou.

Na velvyslanectví dodali, že Juzik neinformovala diplomatické zastupitelství o svém příjezdu do Teheránu ani o problémech s pasem na letišti. Uvádí se také, že podle manžela a dcery novinářky žena očekávala, že by mohla čelit určitým problémům.

Dodává se, že podle matky novinářky je žena byla obviněna z práce pro izraelské speciální služby. Ruské velvyslanectví je ve stálém kontaktu s vedením íránského ministerstva zahraničí.

Íránské ministerstvo zahraničí později sdělilo, že novinářka bude brzy propuštěna. Uvedli také, že byla zadržena kvůli „vysvětlení“.

„Byla zadržena, aby poskytla řadu vysvětlení, brzy bude propuštěna,“ řekl Sputniku oficialní mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás al-Músáví. Na ruském velvyslanectví uvedli, že nemají informace o záměru propustit novinářku. „Íránci nás o tom neinformovali,“ sdělili. Takové zadržení bývá obvyklé, když v pasu osoby příjíždějící do Íránu je razítko nebo vízum z Izraele, proto se doporučuje nový „čistý“ pas.

Julia Juzik v minulosti pracovala v Teheránu jako korespondentka a vrátila se tam jen minulou neděli na základě soukromého pozvání.

Reklama: