Byly spuštěny reaktory nejvýkonnějšího ruského atomového ledoborce

PETROHRAD | Na novém ruském univerzálním atomovém ledoborci Arktika, který je nejvýkonnějším na světě, byla spuštěna pohonná jednotka, oznámil Sputniku mluvčí státní korporace Rosatom. To znamená, že začala řízená řetězová jaderná reakce a nasazení reaktoru na minimální výkon dostatečný pro kontrolu reakce.

Stavba univerzálního atomového ledoborce Arktika | repro: Sputnik

„Pak po potřebných zkouškách budou reaktory nasazeny na energetický výkon. A poté budou zahájeny i zkušební plavby Arktiky,“ dodal mluvčí státní korporace, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na ledoborci je instalována kompaktní a úsporná reaktorová jednotka RITM-200 ze dvou jaderných reaktorů, každý o tepelném výkonu 175 megawattů. Její uspořádání umožňuje rozmístit hlavní zařízení uvnitř tělesa parního generátoru. Projektantem RITM-200 je nižněgorodská konstrukční kancelář Afrikantov.

Ledoborec Arktika byl postaven na objednávku Rosatomu v Baltském závodě v Petrohradu. Podle plánu by do provozu měl být uveden v roce 2020.V současné době probíhá výstavba dvou sériových atomových ledoborců projektu 22220 Sibir a Ural. V srpnu Rosatom a Baltský závod podepsaly smlouvu na vybudování dalších dvou ledoborců z tohoto projektu.

Univerzální atomové ledoborce LK-60Ja o výkonu 60 megawattů budou největšími a nejvýkonnějšími na světě. Mají zajistit vedoucí postavení Ruska v Arktidě. Loď je 173,3 metru dlouhá a 34 metrů široká, má výtlak 33,5 tisíce tun. Tyto ledoborce budou moci rozbíjet až třímetrový led. Budou zajišťovat provádění lodí s uhlovodíkovými surovinami z nalezišť na Jamalském a Gydanském poloostrovu a také z šelfu Karského moře na trhy zemí asijsko-tichomořského regionu.

Reklama: