České zdravotnictví v řiti? Mnoho lidí nemá na zuby, ale zubaři také nejsou

PRAHA | Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a předsedy hnutí SPD Tomia Okamury je české zdravotnictví v tak špatném stavu, že značná část lidí nemá ani na zuby. Tuto skutečnost na svém Facebooku ilustroval fotografií z Jihlavy, na které lidé stojí venku na schodišti v dlouhé frontě, aby se mohli zaregistrovat u zubaře.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Okamura se ve svém příspěvku vrátil ke sporu s lidoveckým poslancem Vítem Kaňkovským, který proběhl ve Sněmovně dne 12. září: „Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský mě ve Sněmovně peskoval za má kritická slova na adresu českého zdravotnictví a vyhrožoval mi dokonce veřejně, že na mě podá žalobu za šíření poplašné zprávy – že prý neříkám o stavu zdravotnictví pravdu a že zdravotnictví funguje skvěle!“ napsal Okamura.

Podle předsedy SPD je ale české zdravotnictví v tristním stavu, což doložil fotografií, která se objevila v MF DNES. Na ní lidé čekají před ordinací v dlouhé frontě na chátrajícím schodišti přímo na ulici, aby se mohli zapsat k novému zubaři. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„V mnoha menších městech nebo odlehlejších místech země je problém sehnat zubaře, a to dokonce třeba i v Praze. Stačí, aby ten váš skončil, nebo abyste se přestěhovali, a obvykle vás čeká martyrium se sháněním nového stomatologa, uvádí server,“ píše Okamura. „Ministerstvo zdravotnictví přitom již dlouhé roky vede postupně hnutí ANO, ČSSD, TOP 09 a ODS…“ vytknul koaličním i opozičním stranám.

Na portálu iDNES.cz se přitom píše, že situace je čím dál složitější a nalézt stomatologa, který nabírá nové pacienty, a zároveň má uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami, je mnohem těžší. Situace se navíc nejspíše bude dále zhoršovat, neboť velká část zubařů je v důchodovém věku.

„Až tak daleko jsme to dopracovali, že se lidé pomalu musí doprošovat, aby je někdo k sobě přijal. Navíc, jak jsem již upozornil, v České republice, když se podíváte a hovoříte s lidmi, tak spoustu z nich nemá ani na to, aby měli všechny zuby…“ lamentuje Okamura.