Americký Military Watch považuje ruské rakety Kalibr za nejsmrtonosnější ruskou zbraň

WASHINGTON | Portál Military Watch Magazine během posledních dnů publikoval několik článků, ve kterých komentoval bojovou úroveň nových ruských raket Kalibr a hodnotil jejich bojový potenciál, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Start rakety Kalibr | repro: © Sputnik (Denis Abramov)

V rámci hodnocení Američané věnovali pozornost starším ruským Granito P-700, o něco modernějším Onyx P-800, tyto rakety strašily Američany v 70 a 80 letech 20.století.

Už tehdy dokázali ruské rakety létat ve výškách 10-15 metrů nad zemí, což nesmírně ztěžovalo práci tehdejších amerických systémů PVO, které nedosahovaly uspokojivou úroveň ani v minulém století a ani dnes.

Portál Military Watch Magazine upozornil na slova ruského admirála Vladimira Valujeva, který uvedl, že budoucnost ruských raket představuje právě ruská raketa Kalibr, která má rekordní dosah a dosahuje rychlost, která znemožňuje americkým systémem PVO tuto raketu zasáhnout.

Odborníci z Military Watch Magazine slova ruského důstojníka potvrdili a uvedli o ruských kalibru několik doplňujících informací. Rakety Kalibr vyvíjelo ruské námořnictvo. Těmito raketami byly vybaveny útočné ponorky a hladinové lodě, existuje několik základních modifikaci.

Kalibr 3M54 je určen ke střelbě na mořské cíle s dostřelem 500 km. Raketa má podzvukovou rychlost, ale v závěrečné fázi letu zrychlí svou rychlost na 3 Machy. Kalibr 3M14 je určen ke střelbě na pozemní cíle, vzdálenost dostřelu 2600 km, rakety nedosahují nadzvukovou rychlost. Na bázi raket Kalibr v Rusku vyvinuli i torpéda 91P1 a 91P2, určené k likvidaci nepřátelských ponorek.

Odborníci z Military Watch Magazine zmínili, že právě 26 raket Kalibr 3M14 a také rakety CH-101, které použily ruské síly na komunikační a velitelské centra teroristů v Sýrii (Rakka, Idlib, Aleppo), nemile překvapily odborníky ze Spojených států a Severoatlantické aliance. Ve velitelských centrech teroristů kromě polních velitelů teroristických skupin zahynuli i někteří instruktoři z nejmenovaných zemí. Útok spustila Kaspická flotila z Kaspického moře, tzv. na dálku.