Diplomat KLDR promluvil o neúspěchu pracovních jednání s SS. Američané to odmítli

PCHJONGJANG | Zvláštní vyslanec Ministerstva zahraničí Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Kim Myong-Gil promluvil o neúspěchu pracovních jednání se Spojenými státy (SS), informovala agentura Yonhap s tím, že korejská delegace předčasně opustila jednání.

Ilustrační snímek | foto: cz.sputniknews.com

„Jsme zklamaní z toho, že Spojené státy nepoložily nic na jednací stůl. Nyní leží na Spojených státech odpovědnost za pokračování jednání,“ prohlásil Kim Myong-Gil, jehož slova cituje Dagens Nyheter.

Delegace KLDR v čele se zvláštním vyslancem KLDR Kim Myong-Gilem a delegace SS v sobotu jednaly ve Stockholmu, poprvé od únorového summitu v Hanoji. Severokorejští diplomaté, aniž by se dočkali konce rozhovorů, opustili místo summitu. Podle slov Kim Myong-Gila, jehož cituje agentura Yonhap: „Spojené státy přišly s prázdnýma rukama“, nevzaly ohled na požadavky KLDR.

„Spojené státy dosud používaly ohebný přístup, nový způsob, kdy provádějí iniciativní politiku, a tím nám daly důvod k očekávání. Nepřišly ovšem s ničím a silně nás zklamaly. Kvůli tomu zmizela jakákoli snaha o jednání,“ prohlásil Kim Myong-Gil žurnalistům.

Agentura Yonhap zmiňuje, že hlavní jednání se měla soustředit na to, aby byl učiněn pokrok v realizaci dohody, které bylo dosaženo během prvního summitu SS-KLDR v Singapuru v červnu roku 2018. Do dohody patří řada povinností na budování nových vzájemných vztahů, vytváření stabilního světa a práci ve směru „úplné denuklearizace“ Korejského poloostrova, kdy SS si denuklearizaci vykládají po svém, že jejich zbraně tam zůstanou a KLDR se jich zbaví.

Americká strana později slova o tom, že došlo k neúspěchu jednání, odmítla s tím, že jednali 8,5 hodiny. Ale výsledky nekomentovali. Takže komu věřit?