Bibi Netanjahu: Izrael okamžitě potřebuje mnoho miliard pro boj s íránskou hrozbou

JERUZALÉM | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil Írán za obrovskou bezpečnostní hrozbu a obvinil ho z útoku na americká letadla a saúdská ropná zařízení. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Bibi Netanjahu | repro: The Atlantic

Írán veškeré obvinění však odmítá. V Perském zálivu neustále roste napětí mezi Spojenými státy a jejich spojenci na jedné straně a Íránem na druhé straně.

„Izrael musí vynaložit miliardy šekelů na rozšíření obranného rozpočtu, aby mohl čelit rostoucí hrozbě z Íránu,“ prohlásil Benjamin Netanjahu v Knessetu. Při své čtvrteční řeči k zákonodárcům Netanjahu prohlásil, že obranný rozpočet musí vyrůst o mnoho miliard okamžitě a následně o mnoho miliard každý rok.

Podle Netanjahua je důvodem rostoucí moc Íránu: „Čelíme obrovské bezpečnostní výzvě, která jen roste týden co týden. Významně vyrostla během posledního měsíce nebo dvou, a hlavně během posledních několika týdnů. Toto není trik, kterým se nás snaží Netanjahu vyděsit.“

Kásim Sulejmání

Ve stejný den došlo k bezprecedentní události. Írán oznámil, že překazil společnou akci izraelských a arabských tajných služeb, které připravovaly vraždu Kásima Sulejmaního, jednoho z nejdůležitějších vojenských velitelů země, velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard.

Tato zpráva přišla jako znak pro stále rostoucí možnost vojenské konfrontace na Blízkém východě mezi Íránem a americkými spojenci.