Kurdové pohrozili Turecku válkou kvůli situaci v Sýrii

KÁMIŠLÍ | Představitel arabsko-kurdského útvaru Syrské demokratické síly (SDF) Mustafa Bali pohrozil Turecku „totální válkou“, pokud Ankara zahájí vojenskou operaci na severu Sýrie. Příslušné prohlášení učinil na svém účtu na Twitteru. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek kurdské vlajky

„SDF dodržuje bezpečnostní pravidla a podniká příslušné kroky za účelem zachování stability v regionu. Bez otálení však změníme jakýkoli nevyprovokovaný útok Turecka v totální válku po celé hranici, abychom ubránili sebe a svůj lid,“ napsal Bali.

​Turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan učinil v sobotu prohlášení, že rozhodnutí o turecké operaci na severu Sýrie na východ od Eufratu může být schváleno dnes nebo zítra. Dodal, že cílem operace bude vyhnání sil domobrany syrských Kurdů ze syrského území hraničícího s Tureckem, vytvoření bezpečnostní zóny, kde budou rozmístěni syrští běženci, jež se nacházejí v Turecku.

Erdoğan řekl, že Spojené státy (SS), které poskytují vojenskou podporu domobraně syrských Kurdů, mají odpovědět na otázku, jestli ji považují za teroristickou organizaci.

Mluvčí Pentagonu Sean Robertson prohlásil zároveň v interview pro Sputnik, že by jakákoli nezkoordinovaná turecká operace v Sýrii vyvolala v SS velké znepokojení. V Ankaře skončila turecko-americká jednání o vytvoření bezpečnostní zóny na severu Sýrie na východ od Eufratu.

Turecké ministerstvo obrany sdělilo, že Ankara a Washington dosáhly dohody o založení koordinačního střediska pro společné operace v plánovaném prostoru. Erdogan prohlásil, že Ankara zahájí operaci proti kurdským sílám, které ovládají tento region tehdy, když budou SS otálet s vytvořením bezpečnostní zóny.

Damašek se vyslovil kategoricky proti turecko-americké dohodě, protože podle názoru syrské vlády by to bylo do nebe volající porušení suverenity a územní celistvosti Sýrie a hrubé porušení principů mezinárodního práva a Charty OSN.

Reklama: