Alexander Boris de Pfeffel Johnson odmítl rezignovat, pokud jej královna nepropustí

LONDÝN | Podle listu The Sunday Times nehodlá premiér Alexander Boris de Pfeffel Johnson rezignovat a bude pracovat, dokud ho nepropustí královna. Takový případ zažili v zemi naposledy v první polovině 19. století, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Britská královna Alžběta II. a Alexander Boris de Pfeffel Johnson

Britský premiér nepodá demisi, když Brusel odmítne jeho podmínky vystoupení země z EU, anebo vysloví-li parlament nedůvěru jeho vládě. Opustí svůj post pouze v případě, že ho propustí královna Alžběta II, píše The Sunday Times s odkazem na několik členů vlády.

Zdroje nedělníku z Konzervativní strany dodaly, že premiér nepodá demisi dokonce ani v případě, že bude zjištěno, že porušil zákon, který zakazuje vystoupení z EU bez dohody. „Dokud se policie neobjeví u dveří Downing Street 10 se zatykačem na premiéra, neodejde,“ řekl jeden z vysoce postavených členů strany.

Členové Konzervativní strany sdělili, že poslanci dokonce projednali možnost jmenování na post premiéra předsedy dolní sněmovny Johna Bercowa, nakonec však zpochybnili jeho schopnost získat podporu většiny. The Sunday Times připomíná, že monarcha Velké Británie propustil naposledy předsedu vlády v roce 1834.

Reklama: