Ve věku 92 let zemřela herečka Vlasta Chramostová

PRAHA | Dne 6. října zemřela známá divadelní, a také filmová herečka Vlasta Chramostová ve věku 92 let. Pro ČTK to oznámil Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vlasta Chramostová | repro: iROZHLAS.cz

Hereckou kariéru začala po absolvování konzervatoře, kdy nastoupila do brněnského Svobodného divadla. Poté v roce 1950 přešla do Divadla Československé armády, nynějšího Divadla na Vinohradech. Právě tohoto divadla byla herečka jednou z nejvýraznějších osobností. Nevěnovala se jen herectví, kromě jiného působila i v disentu a rovněž podepsala Chartu 77.

V Divadle na Vinohradech, které bylo její doménou, hrála především v 50. a 60. letech. Mezi její role patřila například Marie Stuartovna, Roxana či Anna Karenina. Co se týče rozhlasu či filmu, i tam šla z jedné role do druhé.

„Já jsem byla nejšťastnější v disentu dvacet let. Sice to byly nejkrutější časy, nesměla jsem hrát divadlo, nesměla jsem být veřejná osoba, ale byla jsem nejvíc v souladu sama se sebou,“ povídala sama herečka.

Před kamerou zazářila v roce 1949, objevila se v dramatu Veliká příležitost. Co se týče dalších hereckých vystoupení, viděna byla ve Fričově Pasti v roce 1950, a také ve snímku Hra o život či Až přijde kocour.

Ještě známější se stala v roce 1968, kdy hrála ve snímku Spalovač mrtvol. V tom stejném roce došlo k jejímu nedobrovolnému přerušení kariéry.

V roce 1989 byla odsouzena k podmíněnému trestu za Prohlášení k Palachovu týdnu. V tom stejném roce dostala angažmá v Národním divadle. V roce 2015 byla uvedena do Síně slávy Národního divadla.