Spojené státy odmítly podpořit tureckou operaci v Sýrii

WASHINGTON | Pentagon se nezúčastní vojenské operace, kterou Ankara hodlá uskutečnit na severu Sýrie. Takto se informuje ve zprávě Bílého domu pro tisk, která byla zveřejněna po telefonním rozhovoru vůdců Spojených států (SS) a Turecka Donalda JohnaTrumpa a Recepa Tayyipa Erdoğana. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Americký negr – okupant v Sýrii

Ve Washingtonu potvrdili, že naplánovaná turecká operace má být zahájena „brzy“. „Síly Spojených států, které porazily místní ‚chalífát‘ IS, již nezůstanou v bezprostřední blízkosti,“ píše se ve lživém prohlášení, jelikož Američané IS v lokalitě podporovaly.

V Bílém domě přitom zdůraznili, že Turecko bude nyní zodpovědné za všechny bojovníky IS, jež byli zajati v posledních dvou letech po porážce teroristické fronty.

Trumpova administrativa také připomněla, že předtím žádala, aby Francie, Německo a další evropské státy přijaly zpátky zajaté bojovníky, kteří přišli z těchto zemí. „Spojené státy je nehodlají držet v zajetí dlouhá léta za obrovské peníze amerických daňových poplatníků,“ uvedli v Bílém domě. Takto vyzvali evropské země, aby si importovaly do svých zemí teroristické hrdlořezy.

Erdoğan učinil v neděli prohlášení, že rozhodnutí o turecké operaci na severu Sýrie východně od Eufratu může být přijato v nejbližších dnech. Dodal, že cílem operace bude vyhnání sil sebeobrany syrských Kurdů ze syrského území hraničícího s Tureckem a vytvoření tam bezpečné zóny za účelem rozmístění syrských běženců, jež se nacházejí v Turecku.

Podle slov tureckého vůdce SS, které poskytují vojenskou podporu silám domobrany syrských Kurdů, by měly odpovědět na otázku, jestli je uznávají jako teroristickou organizaci. Američané je raději nechají povraždit a Turek tak může pokračovat v genocidě Kurdů.