Přímý přenos z turecko–syrské hranice

DAMAŠEK | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v sobotu 5. října oznámil, že by Ankara mohla v nadcházejících dnech v Sýrii zahájit vojenskou operaci, a to směrem na východ od řeky Eufrat. Přímý přenos z hranice přináší Sputnik.

Prezident rovněž upřesnil, že cílem Ankary bude očistit syrskou hranici od domobrany syrských Kurdů a vytvořit v ní bezpečnostní zónu pro umístění syrských uprchlíků. Včera turecký lídr prohlásil, že rozhodnutí o operaci může být přijato v nejbližších dnech.

V tuto dobu však Spojené státy (SS), které dříve podporovaly kurdské síly v severní Sýrii, začaly stahovat vojáky z oblasti.

Vůdce SS Donald John Trump prohlásil, že je čas, aby se SS dostaly z těchto směšných nekonečných válek. Také v administrativě amerického prezidenta potvrdili, že se SS nezúčastní vojenské operace, kterou Ankara hodlá na severu Sýrie uskutečnit.

Na americkém ministerstvu obrany mimo jiné varovali, že jednostranné akce představují riziko pro Turecko a doporučili zemi, aby spolupracovala se svými spojenci v Severoatlantické alianci, aby nebyl region „destabilizován“.

Reklama: