Vědci označili zničení asteroidu jadernou bombou za bezpečné

MOSKVA | Tým ruských vědeckých institucí a center označil způsob zničení asteroidu, jež by ohrožoval Zemi, pomocí jaderné zbraně za bezpečné a účinné. Informace jsou uvedeny ve článku zveřejněném vědci v Astronomickém časopise, který vydává Ruská akademie věd.

Ilustrační snímek: pxhere.com

„Výpočty ukázaly, že tato metoda je účinná a prakticky bezpečná, pakliže budou splněny určité podmínky,“ píše se v anotaci článku, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vědci navrhují zničit asteroid během přiblížení k Zemi, kdy by mělo těleso přímo spadnout na planetu: „Je to reálné, jelikož v podstatě všechny nebezpečné asteroidy se několikrát objevují v prostoru blízkém Zemi předtím, než na planetu spadnou,“ píší vědci.

Navržená metoda eliminace vesmírné hrozby je krajní možností, kdy nebudou možné jiné způsoby zastavení nebezpečí. Například mohou existovat varianty plynulého odstranění asteroidu z nebezpečné trajektorie, kdy se na velké vzdálenosti nachází kosmická loď, tudíž nebezpečné těleso by mohlo být odstraněno za pomoci gravitace.

„Toto odstranění z potenciální dráhy kolize by mohlo být provedeno několikrát, zničení objektu však nastane jednou,“ uzavírají vědci.