Dva mrtví. U německé synagogy se střílelo

HALLE | Německá média hlásí, že ve městě Halle došlo ke střelbě před synagogou. Útočník tu dva lidi zastřelil, několik dalších zranil a nyní je na útěku, informují ParlametniListy.cz.

Německý deník Bild informuje o tom, že před synagogou v Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zazněla střelba ze samopalu. Útočník zavraždil nejméně dvě osoby, z toho jednu ženu, a několik dalších lidí zranil. Poté se dal na útěk.

Během útoku údajně použil i ruční granát, který podle serveru německého listu vhodil na zdejší židovský hřbitov.

Policie po útočníkovi pátrá. Údajně prchá směrem k Lipsku. Obyvatele Halle policie požádala, aby nevycházeli ze svých domovů, nebo se alespoň ukryli na co nejbezpečnějším místě, pokud se právě nenacházejí doma. Pomoci se jí dostává i od německých drah. Vlakové nádraží v Halle bylo uzavřeno.

Ve dvou německých městech došlo ve středu 9. září ke střelbě. První výsledky vyšetřování ukázaly, že muž, který zaútočil na židovskou synagogu a zabil dva lidi byl antisemita.

Ve středu došlo v Německu ke dvěma střelbám. K první došlo u židovské synagogy, vedle níž je i hřbitov, na severním předměstí města Halle. Obětí této střelby je žena, která zemřela u synagogy, a muž, který byl zastřelen ve vzdálenosti několika set metrů. Další dva lidé utrpěli střelné zranění, píše Sputnik.

Dveře synagogy, kde v tu dobu bylo až 80 lidí slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření), vydržely palbu ze samopalu a pachatel v policejním oblečení poté zahájil střelbu na ulici. Následně útočník hodil granát na židovský hřbitov.

Vyšetřování střelby v Halle převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství. Policie zjistila, že střelcem je sedmadvacetiletý německý občan.

Německý list Focus kolem druhé hodiny odpoledne informoval, že další střelba se odehrála v německém městě Landsberg, východně od města Halle. Policie tuto informaci potvrdila. Landsberg je vzdálený 10 km od Halle.

Starosta Landsbergu oznámil, že dvě osoby, které jsou podezřelé z útoku, ukradly auto a jedou po dálnici směrem do Mnichova.