Kdo všechno v České televizi krade jako straka? Financování je neprůhledné a nelze jej dopátrat

PRAHA | Poslední díl pořadu Duel Jaromíra Soukupa navštívil moderátor Českého rozhlasu Luboš Xaver Veselý, který v posledních dnech bojuje s Českou televizí, ve sporu jde o pořad Newsroom. Ačkoliv moderátor bojuje s tlakem příznivců pořadu, dočkal se také podpory obyčejných lidí. A jak se cítí?

Česká televize – organizace informačního terorismu, lží, dezinformací, propagandy a fake news

Luboš Xaver Veselý na začátku pořadu přiznal, že se nejlépe cítí jako moderátor, ale zároveň se nepovažuje za novináře, i když se přes dvacet let v médiích pohybuje. Ačkoliv hýřil dobrou náladou, přiznal, že po zveřejnění rozhovoru pro Newsroom se dostal pod velký tlak, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Původcem tlaku je nedávný rozhovor s Andrejem Babišem, který odvysílal Český rozhlas. Veselý však kritiku odmítá a uvádí, že všechno proběhlo podle zadání. Po samotném odvysílání pořadu se však na blogu HlídacíPes.org objevily výtky, že byl dialog ze strany moderátora vedený. A toho se okamžitě chytil pořad České televize Newsroom.

„S tím pořadem nemám dobré zkušenosti, tak jsem si to celé nechal natočit pro svou potřebu a následně nesestříhaný záznam umístil na svůj youtubový kanál,“ uvedl Veselý a popřel jakékoliv pochybení. Dodal také, že má zadání, aby pořad byl pohodový a apolitický.

Moderátor Veselý také upozornil na Ústav nezávislé žurnalistiky, na který se redaktorka České televize dokola odkazovala.

„Zaštiťovala se Ústavem nezávislé žurnalistiky. To ve mně vyvolalo zájem, vyjel jsem se tam podívat a slovutná instituce sídlila někde v chatce,“ uvedl a dodal, že si ze zájmu o svou osobu nic nedělá. V pořadu také řekl, že mu obyčejní lidé vyjádřili podporu, když mu přišly tisíce podpůrných zpráv a mailů.

„Média veřejné služby jsou velmi důležitou součástí, a dokonce souhlasím s koncesionářskými poplatky, vadí mi tady ty smlouvy. Jsem rád, že tady ČT je, až na nějaké výtky. U Českého rozhlasu mám důvěru a u ČT mám pochybnosti. Byť si myslím, že lidé, kteří tam pracují, jsou profesionálové. Financování je ale neprůhledné a nelze to dopátrat v registru smluv,“ řekl Veselý.

Veselý následně rozjel debatu s moderátorem Jaromírem Soukupem, kterého se zeptal, jestli si myslí, že lidé sledující média jsou hlupáci. Soukup odpověděl, že to hlupáci nejsou, ale platí koncesionářské poplatky a tak mají právo vědět, kam jejich peníze míří.

Veselý také porovnal zveřejňování smluv ČT a Českého rozhlasu. Česká televize se podle něj divákům vysmála, protože zveřejnila začerněnou smlouvu.

„Český rozhlas uveřejňuje tak, aby si to mohli koncesionáři zkontrolovat. Koncesionářské poplatky jsou správné, ale je s nimi špatně naloženo. Z koncesionářských poplatků by se neměla platit jiná alternativní média,“ dodal k tomuto tématu.

Reklama: