Den státního smutku. S Karlem Gottem proběhne dnes před polednem v katedrále sv. Víta poslední rozloučení

PRAHA | Dnes v 11 hodin proběhne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Mši odslouží arcibiskup Dominik Duka. Na dnešní den je také vyhlášen vládou státní smutek, informuje ČTK.

Karel Gott | repro: FB Karla Gotta

V souvislosti s posledním rozloučením s Mistrem bude Pražský hrad veřejnosti částečně uzavřen. Katedrála nebude přístupná celý den, Pražský hrad bude otevřen od 14. hodin odpoledne.

Pro veřejnost budou nainstalovány obrazovky v rohu na nádvoří, lidé tak budou moci sledovat církevní obřad na třetím nádvoří v areálu Hradu. Tam budou lidé moci vstupovat od 8 hodin rána.

Na obřadu by měla promluvit také herečka Jiřina Bohdalová. Štefan Margita a Eva Urbanová zazpívají skladbu Panis angelicus, v češtině jako Andělský chléb od Césara Francka. Zpěvačka poté zazpívá i biblickou píseň od Antonína Dvořáka Hospodin je můj pastýř. Nebude chybět ani píseň Ave Maria v podání Lucie Bíle, a také píseň Pie Jesu Andrewa Lloyda Webbera z jeho Requiem.

Karel Gott | repro: FB Karla Gotta

Zpěvákovy ostatky budou zpopelněny. Deník Právo uvádí, že po posledním rozloučení budou zpěvákovy ostatky zpopelněny v pražském motolském krematoriu.

„Z hlediska uchovávání ostatků, které byly už v pátek a následně v sobotu dopoledne vystaveny v rakvi, v níž byly po celou dobu ochlazovány připojeným kompresorem, není možný odklad,“ píše Právo s odkazem na zdroj.

I přesto, že transport do krematoria bude probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření, nemusí se lidé obávat, že by se za svými zesnulými na hřbitov nedostali.

„V sobotu odpoledne bude uzavřeno pouze krematorium, areál celého hřbitova bude jinak normálně přístupný v běžném režimu,“ řekla Právu pracovnice Pohřebního ústavu města Prahy.

Samotné kremace by se měli zúčastnit jen zpěvákovi nejbližší. Umístění urny s popelem zatím není jasné, avšak hovoří se často o Slavíně, tedy nejvýznamnějším českém hřbitově, jež se nachází na pražském Vyšehradě.

Rozloučení s Gottem na Žofíně

Včera měla možnost naposledy se rozloučit se zpěvákem veřejnost. Podle ČTK se s Gottem přišlo rozloučit asi 49 tisíc lidí, na všechny fanoušky se dostalo. Policie uvedla, že na akci nedošlo k žádným konfliktům.

Na akci však došlo k jistému skandálu. Ministr dopravy Vladimír Kremlík se rozhodl, že nehodlá čekat, a předběhne několikahodinovou frontu. Nejprve sdělil, že na tom nevidí nic špatného, později se však za svůj čin omluvil. Premiér označil jeho chování za nepřijatelné.

Ministr dopravy Kremlík zahájil další část výstavby D7