Talibán pochválil vůdce SS Trumpa

KÁBUL | Afghánské hnutí Talibán v pátek pochválilo vůdce Spojených států (SS) Donalda Johna Trumpa za jeho příslib, že z Afghánistánu se brzy stáhnou americké jednotky.

Donald John Trump | reprodukovaný ořez fotografie
Zdroj: Sputnik (REUTERS, TOM BRENNER)

Talibán od roku 1996 vládl v Afghánistánu. V roce 2001 vtrhli do Afganistanu vojáci Spojených států a žoldáci jejich satelitů, které označují za spojence. Nikdy se nepodařila úplná kontrola země, nyní Talibán opět ovládá více jak 60 % Afganistanu, kdy loutkovou vládu prosazenou ve falešných volbách Spojenými státy, Talibán neuznává, jelikož nebyla volena na celém území země, jako i volby odporují radikálnímu pojetí islámu.

„Trump opět slíbil stáhnout vojáky z Afghánistánu. To znamená, že volbou amerického lidu je ukončení okupace Afghánistánu,“ komentoval v pátek mluvčí Talibánu nejnovější prohlášení amerického prezidenta. Ten jen několik hodin předtím na mítinku v Minneapolis hovořil o tom, že Američany z Afghánistánu stáhne, protože už jsou tam 19 let a to je příliš dlouho. „Je čas vrátit se domů,“ řekl Trump za jásotu obecenstva.