Bombardovala Saúdská Arábie íránský tanker?

TEHERÁN | Blízko saúdskoarabského přístavu ve městě Džidda v pátek vybuchl a začal hořet íránský ropný tanker. Informovala o tom íránská státní televize, jejíž údaje převzala tisková agentura AFP.

tanker Sabita | repro: theguardian.com

Plavidlo patřící Íránské národní Tanker společnosti NITC bylo zasaženo přibližně 100 kilometrů od saúdskoarabského pobřeží. Ropa z něj přitom unikla do Rudého moře. Íránská média informovala, že jejich tanker se stal terčem teroristického útoku.

Výbuch na palubě íránského ropného tankeru, který hlásili v pátek z oblasti Rudého moře u pobřeží Saúdské Arábie, následoval po zásahu dvěma raketami. Uvedl to vlastník plavidla, Íránská národní Tanker společnost NITC. Její prohlášení přinesla íránská státní tisková agentura IRNA.

Podle údajů převzatých zahraničními agenturami se raketový útok odehrál v pátek brzy ráno a jeho terčem byl tanker Sabita, nacházející se v té době přibližně 100 kilometrů od saúdskoarabského pobřežního města Džidda. Teroristický útok potvrdilo i íránské ministerstvo ropného průmyslu.

Ze zasaženého tankeru uniklo do moře nespecifikované množství ropy. NITC však popřela zprávy, podle nichž na palubě vypukl požár. Podle vyjádření zmíněného ministerstva všichni členové posádky vyvázli bez újmy. Způsobené škody navíc nejsou velké a námořníci mají loď opět pod kontrolou.

Saúdská Arábie se k této události zatím nevyjádřila. Ceny ropy stouply v reakci na to, že páteční raketový útok na íránský tanker u pobřeží Saúdské Arábie oživil obavy z nestability v ropném regionu, ačkoli podle analytiků globální trh je v současnosti odolnější vůči narušení dodávek.

Po tom, jak íránští představitelé uvedli, že tanker zasáhly dvě rakety, severomořská ropa Brent, jejíž cena je mezinárodní referenční cenou, zdražila o 1,6 procenta na úroveň 60,05 USD za barel. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že ačkoli takové útoky nelze považovat za bezvýznamné, na globálním trhu jsou bohaté zásoby.

Reklama: