Vladimir Vladimirovič Putin: Možné rozmístění raket Spojených států v Asii se týká také Ruska

MOSKVA | Možné rozmístění raket Spojenými státy (SS) v Asii se týká také Ruska, může se to dotknout území naší země, prohlásil v pátek ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin na zasedání vrcholných představitelů států SNS.
Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump | foto: Sputnik (© AFP 2018 / Jorge Silva)

„Tentokrát se rozhodli zachovat vychytrale, vymysleli si záminku, i když s Ruskem to není nijak spojeno, je to spojeno s jejich politikou v Asii, a vidíme, co se nyní děje ve skutečnosti s těmi raketami středního a krátkého doletu. Pořád nás obviňovali, že jsme prý něco porušovali, a tři měsíce po odstoupení od smlouvy otestovali raketu středního doletu,“ řekl v průběhu zasedání.

Ruský prezident poukázal na to, že takový výrobek se nedá vyvinout za tři měsíce, je třeba na tom pracovat po léta, a pracovali na tom.

„Odstoupili a za tři měsíce otestovali. A to samozřejmě není dobré. Mám na mysli, že oficiální mluvčí Pentagonu už oznámili, že to hodlají rozmísťovat v Asii. Prohlásili to veřejně, jednají o tom s Japonskem a s Jižní Koreou,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Upřesnil, že v Moskvě chápou, kdo bude v tomto případě cílem číslo jedna: „Je jasné, kdo je v daném případě cílem číslo jedna, a nemáme z toho radost. Protože se nás to také dotýká. Bude třeba se podívat konkrétně, kde to bude rozmístěno, ale i ruské území bude v dosahu. To všechno zhoršuje situaci ve sféře mezinárodní bezpečnosti,“ prohlásil ruský prezident.

Podle jeho slov odstoupení SS od smlouvy INF zhoršuje situaci v oblasti mezinárodní bezpečnosti. Ruský prezident připomenul, že je i nadále nejistý osud smlouvy o opatřeních pro další snížení a omezení strategických útočných zbraní – START III.

„Americká administrativa dosud neví, co s ní chce dělat,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič. Dále dodal, že v americké administrativě na toto téma probíhají debaty. „To také vyvolává nejistotu a podněcuje začínající závody ve zbrojení,“ řekl v závěru.

Reklama: