Mrtví. V Japonsku řádil tajfun Hagibis

TOKIO | Japonské úřady vyhlásily nejvyšší stupeň nebezpečí kvůli tajfunem způsobeným lijákům v sedmi prefekturách včetně Tokia. Zpráva byla rozeslána na mobilní telefony, hlášení byla vysílána televizí a zveřejněna na internetu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tajfun Hagimis | repro: 解放日报

Jeden člověk zahynul a pět jich bylo zraněno v prefektuře Čiba nedaleko Tokia v důsledku vichřice způsobené blížícím se mimořádně silným tajfunem Hagibis, jemuž bylo v Japonsku přiděleno pořádkové číslo 19, oznámila televizní stanice NHK.

Bylo oznámeno, že ve městě Ičihara byl v převráceném dodávkovém autě nalezen muž v bezvědomí. Lékaři v nemocnici konstatovali jeho smrt. Kromě toho byli dva dospělí a tři děti v Ičihaře zraněni při zřícení jejich domu kvůli vichřici.

Ve městě byla zaznamenána smršť. Na natočených videozáznamech jsou vidět převrácená auta, napůl stržené střechy a padlé konstrukce. Japonské ministerstvo dopravy se rozhodlo dočasně uzavřít dvě tokijská letiště – Haneda a Narita, a to v souvislosti s tajfunem Hagibis, oznámila televizní stanice NHK.

Nejméně 11 lidí přišlo o život v Japonsku v důsledku silného tajfunu Hagibis, který včera zasáhl oblast Tokia na hlavním japonském ostrově Honšú. Informovaly o tom v neděli japonští představitelé, píše agentura AFP.

Zraněno je dosud více než 120 lidí a 15 je nezvěstných, jak uvedla televizní stanice NHK. Sedm lidí přišlo o život v prefekturách Čiba, Gunma, Kanagawa a Fukušima, včetně šedesátníka, jehož našli v jeho zaplaveném bytě ve městě Kawasaki.

Záchranné operace naplno probíhají v mnoha částech země. Lidé jsou ze zaplavených domů zachraňování pomocí helikoptér. Bez elektřiny je téměř 500 000 domácností.